Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED/Barkin Faiz Artırımları için Görüşünü Açıkladı

Richmond FED Başkanı, enflasyonun odakta kaldığının altını çizerek faiz artırımlarını çok erken durdurma konusunda uyardı.
FED/Barkin Faiz Artırımları için Görüşünü Açıkladı
HABER GİRİŞ

Son toplantıda faizi yüzde 3,75 – yüzde 4 aralığına getirmek için 75 baz puan artırım yapan ABD Merkez Bankası’nın (FED) bir sonraki kararını açıklamasına 2 hafta kaldı. Piyasalar Aralık toplantısından 50 ila 75 baz puan artırım beklerken yetkililerden gelen açıklamalar dikkatle izleniyor.

Richmond FED Başkanı Thomas Barkin de konuyla ilgili açıklamada bulunanlardan sonuncusu oldu. Pazartesi günü verdiği demeçte merkez bankasının enflasyonu düşürme mücadelesinde daha küçük faiz artışlarına geçmesini desteklediğini söyledi.

“Daha yavaş, muhtemelen daha uzun ve potansiyel olarak daha yüksek oranlara çıkan yolu fazlasıyla destekliyorum.” dedi.

Fed’in fiyat baskılarını hafifletmek için ne gerekiyorsa yapacağını söylese de oranların ne kadar yükseğe çıkması gerektiği konusunda görüş bildirmedi. Ekim’de yüzde 7,7 artarak beklentilerin altında kalan ABD enflasyonunun, FED’in odağında kalmaya devam ettiğinin altını çizdi.

Sonuçta Fed bu yıl 4 ardışık 75 baz puanlık artırımla, borçlanma maliyetlerini 1980’lerin başından bu yana hiç olmadığı kadar hızlı artırdı.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Öte yandan politika yapıcılar, önümüzdeki ay yapacakları toplantıdan itibaren daha yavaş hareket edebileceklerinin sinyallerini verseler de Fed Başkanı Jerome Powell dahil bazı üyeler, faiz oranlarının yüzde 4,6’lık medyanın üzerine çıkması gerekebileceğine işaret etti.

Barkin de FED’in faiz artırımlarını çok erken durdurmaması gerektiğine inandığını ve enflasyonun kontrol altına alındığından emin olana kadar potansiyel olarak gevşeme politikası konuşmalarını saklaması gerektiğine inandığını söyledi.

Bu noktada enflasyon iyimserliği konusunda henüz çok erken uyarısında bulunan FED Guvernörü Christopher Waller ile örtüştü.

Barkin, FED’in temkinli olması gerektiğini belirtirken “Bu, hareket etmemekten farklı; verileri toplarken biraz daha yavaş hareket etmenin daha iyi bir risk yönetimi yaklaşımı olduğunu düşünüyorum” dedi.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard tarafından gündeme getirilen Fed’in faiz oranlarını 2024’e kadar yüksek tutma olasılığı hakkında soruya ise ABD Merkez Bankası’nın
bunu yapabileceğini söyleyerek yanıt verdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.