Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa Merkez Bankası Başkanı: Enflasyon Zirve Yapmadı

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, enflasyonun henüz zirve yapmadığına dair uyarıda bulunurken yukarı yönlü risklere dikkat çekti.
Avrupa Merkez Bankası Başkanı: Enflasyon Zirve Yapmadı
HABER GİRİŞ

Küresel piyasalar 15 Aralık’ta açıklanacak Avrupa Merkez Bankası (ECB) kararını beklerken Başkan Christine Lagarde’den gelen mesaj dikkat çekti. Bugün Brüksel’de Avrupa Parlamentosu’nun Ekonomik ve Parasal İşler Komitesi (ECON) huzurundaki ifadesinde faiz oranlarının enflasyonla mücadelede ana araç olmaya devam edeceğini yineledi.

Bununla birlikte Euro Bölgesi’nde enflasyonun zirveye ulaşmadığını ve oranın şu anda beklenenden daha yüksek çıkma riskinin olduğunu söyledi. “Enflasyon zirvesine ulaştığımıza ve bunun kısa sürede düşeceğine inanmamı sağlayacak bileşenleri veya yönü görmüyoruz.” ifadeleriyle açıkladı.

ECB’deki birinci sınıf ekonomistlere ne zaman risk hakkında soru sorsa, şu anda aldığı tek yanıtın risklerin yukarı yönde olduğunu gösterdiğini ekledi.

Öte yandan Avrupa Merkez Bankası’nın Aralık’ta varlık alım programı portföyündeki tahvillerin azaltılmasına yönelik temel ilkeleri de belirleyeceği bilgisini paylaştı.

“Bilançonun zaman içinde ölçülü ve öngörülebilir bir şekilde normalleştirilmesi uygundur.” diyen Lagarde, faiz oranlarının ne kadar ileri gitmesi gerektiği ve ne kadar hızlı olması gerektiğinin, güncellenmiş görünüme, şokların devam etmesine, ücretlerin tepkisine ve enflasyon beklentilerine ve aktarım değerlendirmelerine bağlı olacağını belirtti.

GCM Yatırım Banner

Lagarde, bugün enflasyon konusunda uyaran ikinci ECB sesi oldu.

ECB’den Knot, bugünkü konuşmasında Euro Bölgesi’nde durgunluğun kaçınılmaz bir sonuç olmadığını savunurken kurumun politikalarını enflasyonla mücadele edecek kadar sıkılaştırmama riskiyle karşı karşıya olduğunu aktardı.

“Enflasyon görünümüne yönelik riskler bu kadar net bir şekilde yukarı yönlü olduğu sürece, çok az şey yapma riskimizin çok fazla yapma riskimizden açıkça daha belirgin olduğunu düşünüyorum. Çok erken pes etmemeli ve zafer çığlığı atmamalıyız.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.