Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB Üyesi Resesyona ve Zamansız Zafer Çığlıklarına Karşı Çıktı

Avrupa Merkez Bankası Üyesi, Ekim'de zirve tazeleyen enflasyona dikkat çekerek güvercin beklentilere meydan okudu. Resesyon kabullenişine de karşı çıktı.
ECB Üyesi Resesyona ve Zamansız Zafer Çığlıklarına Karşı Çıktı
HABER GİRİŞ

Piyasalar, Avrupa Merkez Bankası’nın 15 Aralık’ta açıklayacağı faiz kararını tartışırken yetkililerden farklı yönlerde mesajlar geliyor. Sıkılaşma konusunda bölünen Avrupa Merkez Bankası, resesyon konusunda da çelişiyor. Avrupa Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Luis de Guindos, bu ayın başında yaptığı bir açıklamada resesyonu kabul ederken ECB Yönetim Kurulu Üyesi Klaas Knot, endişeleri göz ardı etti.

Knot, bugünkü konuşmasında Euro Bölgesi’nde durgunluğun kaçınılmaz bir sonuç olmadığını savundu. Üstelik Knot’un savunması, Avrupa Komisyonu’nun resesyon öngördüğü sonbahar tahminlerine rağmen geldi.

Kısa süre önce açıklanan Avrupa Komisyonu tahminleri, yılın son çeyreğinde AB, Euro Bölgesi ve çoğu üye devleti için resesyona işaret etmişti. Komisyon tahminlerine karşı çıkan Knot, dördüncü mali dönemde büyümenin zayıf, belki de negatif olacağını ancak resesyonun kesin görünmediğini söyledi.

“Ekonominin korkulandan daha iyi durumda olduğu Almanya’ya bakarsanız, resesyona gireceğimiz kaçınılmaz bir sonuç değil” ifadelerini kullandı. Aynı zamanda artan enflasyonla mücadele etmek ve enflasyonu ECB’nin yüzde 2’lik hedefine çekmek için zayıf büyümenin gerekli olduğunu hatırlattı.

Güvercin açıklamalara atıfta bulunan Knot, kurumun politikalarını enflasyonla mücadele edecek kadar sıkılaştırmama riskiyle karşı karşıya olduğunu aktardı. Sonuçta ECB Baş Ekonomisti Philip Lane de dahil bazı politika yapıcılar son zamanlarda faiz artışlarının hızının yavaşlamasını savundu.

GCM Yatırım Banner

Açık sözlü bir politika şahini olan Knot ise “Endişem hala enflasyon, enflasyon, enflasyon” diyerek Ekim’de yüzde 10,6 ile rekor kıran oranın yüksekliğini vurguladı.

“Enflasyon görünümüne yönelik riskler bu kadar net bir şekilde yukarı yönlü olduğu sürece, çok az şey yapma riskimizin çok fazla yapma riskimizden açıkça daha belirgin olduğunu düşünüyorum. Çok erken pes etmemeli ve zafer çığlığı atmamalıyız.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.