Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi’nde Enflasyon Ekim’de Tarihi Zirveyi Gördü

Euro Bölgesi’nde enflasyon, Ekim ayında ön okumalara yakın gelerek tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. İşte detaylar…
Euro Bölgesi’nde Enflasyon Ekim’de Tarihi Zirveyi Gördü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Euro Bölgesi için nihai enflasyon rakamlarını açıkladı. Enflasyon Ekim ayında, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 10,6 oranında artış göstererek tüm zamanların zirvesine çıktı.

Öncü okumalarda yüzde 10,7’yi işaret eden enflasyon, bir önceki ay yüzde 9,9 oranında gerçekleşmişti. Ocak ayında yüzde 5,1 oranında olan yıllık enflasyon, Rusya-Ukrayna savaşı ve beraberinde gelen etkilerle hız kesmeden yükseldi.

Avrupa Birliği’nde ise yıllık enflasyon Ekim’de yıllık bazda yüzde 10,9’dan yüzde 11,5’e yükseldi.

En Yüksek Enflasyon Estonya’da

En Yüksek Enflasyon Estonya’da
Kaynak: Eurostat

Yıllık enflasyonun bölge ülkelerindeki durumuna bakıldığında en fazla artışın yüzde 22,5 ile Estonya’da olduğu görülüyor.

Onu yüzde 22,1’le Litvanya, yüzde 21,9’la Macaristan, yüzde 21,7’yle Letonya, yüzde 16,8’le Hollanda, yüzde 16,4’le Polonya, yüzde 14,8’le Bulgaristan izledi.

GCM Yatırım Banner

Ekim ayında yıllık enflasyon Romanya’da yüzde 13,5, Belçika’da yüzde 13,1, İtalya’da yüzde 12,6 ve Almanya’da yüzde 11,6 oldu.

En düşük oranlar yüzde 7,1 ile Fransa, yüzde 7,3’le İspanya, yüzde 7,4’le Malta, yüzde 8,4’le Finlandiya ve yüzde 8,6’la Kıbrıs’ta gerçekleşti.

Euro Bölgesi’nde enflasyon bir önceki aya göre yüzde 1,5 artışla beklentiye paralel geldi. Aylık artış oranı Mart ayındaki yüzde 2,4’ten sonraki en yüksek oran olarak kaydedildi.

Yılık enflasyona en büyük katkı 4,4 puanla enerjiden, 2,74 puanla gıda, alkol ve tütünden, 1,82 puanla hizmetlerden ve 1,62 puanla enerji dışı sanayi mallarından geldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.