Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi’nde Enflasyon Tırmanışını Sürdürüyor!

Açıklanan öncü verilere göre Euro Bölgesi’nde enflasyon son 25 yılın en yüksek seviyesine çıktı. Rapora dair detaylar haberimizde…
Euro Bölgesi’nde Enflasyon Tırmanışını Sürdürüyor!
HABER GİRİŞ

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Ekim ayı için tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ön tahminlerini açıkladı. Buna göre Euro Bölgesi’nde enflasyonun Ekim ayında yıllık bazda yüzde 10,7’ye yükselmesi bekleniyor. Öncü veriler için piyasanın beklentisi yüzde 10,2 gelmesiydi. Euro Bölgesi’nde enflasyon Eylül ayında yüzde 9,9 olurken, Ekim’de bir kez daha rekor tazelemesi bekleniyor.

Aylık bazda da yüzde 1,5 artışla yüzde 1,2 olan beklentiden daha yüksek bir oran geldi. Yüzde 10,7’ye ulaşan yıllık enflasyonun, 1997 yılından bu yanaki en yüksek seviye olduğu belirtildi.

Gıda ve Enerji Fiyatları Yükselişi Tetikledi

Gıda ve Enerji Fiyatları Yükselişi Tetikledi
Kaynak: Eurostat

Ekim ayında enflasyonun en fazla arttığı grup enerji olurken, onu gıda fiyatları izledi. Enerji grubunda enflasyon yıllık bazda yüzde 41,9’a yükselerek, Eylül’deki yüzde 40,7’yi geride bıraktı. Gıda, alkol ve tütün grubunda yüzde 11,8’den yüzde 13,1’e çıktı.

Eylül ayında yüzde 5,5 olan enerji dışı sanayi mallarında fiyatlar yüzde 6’ya çıkarken, hizmet sektöründe de artış göstererek yüzde 4,4’e ulaştı.

Eurostat verilerine göre çekirdek enflasyonun Ekim’de aylık ve yıllık bazda yüzde 5 oranında gerçekleşmesi bekleniyor.

GCM Yatırım Banner

Bu arada bugün açıklanan verilere göre Euro Bölgesi’nde gayri safi yurt içi hasıla, yılın üçüncü çeyreğinde önceki çeyreğe göre yüzde 0,2 oranında büyüdü. Yıllık büyüme oranı ise yüzde 2,1 olarak gerçekleşti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın