Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesinde Enflasyon Eylül’de Beklentinin Altında Geldi

Euro bölgesinin beklediği Eylül ayı enflasyon verileri açıklandı. Yıllık enflasyon beklentinin altında kaldı. Ayrıntılar geliyor...
Euro Bölgesinde Enflasyon Eylül’de Beklentinin Altında Geldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünya genelinde yüksek enflasyon verileri etkisini gösterirken, son olarak Euro bölgesinden Eylül ayı rakamları geldi. Eurostat tarafından açıklanan verilere göre Euro bölgesi Eylül ayı enflasyonu yıllık bazda yüzde 9,9 seviyesinde geldi.

Beklenti enflasyonun yüzde 10 seviyesinde geleceği yönündeydi. Aylık bazda ise beklenti karşılandı ve yüzde 1.2 oranında enflasyon açıklandı. Ağustos ayında bu rakam yüzde 0,6 seviyesinde kalmıştı.

Euro bölgesi Eylül ayı enflasyon rakamları
Kaynak: Eurostat

Avrupa’da enflasyon Ağustos ayında yüzde 9,9 oranında yükseliş kaydetmişti. Bu da beklentinin altında kalmasına rağmen fiyatlardaki yükselişin devam ettiğini gösteriyor.

Enflasyona en fazla katkı gıda ve enerji fiyatlarından geldi. Gıda ve enerji fiyatlarının yer almadığı çekirdek enflasyon yıllık bazda artmaya devam etti ve yüze 4,8 seviyesinde geldi. Tahminler bu verinin yüzde 4,7 olarak geleceği yönündeydi.

Fiyatların yüksek gelmesi, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz artırımlarında agresif davranmaya devam edeceğine dair beklentileri artırıyor.

GCM Yatırım Banner

ECB geçen ay 75 baz puan ile tarihi bir faiz artırımı gerçekleştirmişti. Tahminler bu ay açıklanacak faiz kararının da aynı oranda olacağı yönünde.

EUR/USD fiyat grafiği
Kaynak: Paratic Piyasalar

Benzer şekilde ABD Merkez Bankası da (FED) art arda üç kez 75 baz puanlık faiz artırımları gerçekleştirdi. Federal Rezerv’in, Kasım ayındaki toplantısında da bu oranda bir faiz adımı atması bekleniyor.

Enflasyon verisi sonrası Euro, dolar karşısında değer kaybetmeye devam ediyor. An itibarıyla EUR/USD 0,98 dolar seviyesinde. Euro/TL paritesi ise 18,25 TL seviyesinden işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.