Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi Ekonomisi 3. Çeyrekte Büyüme Bölgesinde Kaldı

Resesyon endişelerinin arttığı Euro Bölgesi için beklenen çeyreklik ekonomik verileri yayımlandı. Ön tahmine göre beklentiler karşılandı...
Euro Bölgesi Ekonomisi 3. Çeyrekte Büyüme Bölgesinde Kaldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Euro Bölgesi için gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) verileri açıkladı. Haftanın beklenen verilerinden GSYİH rakamları beklentilerle uyumlu gerçekleşti.

Ön tahmine göre üçüncü çeyrekte Euro Bölgesi GSYİH önceki üç aya göre yüzde 0,2 büyüdü. Rakam piyasa beklentileriyle uyumlu gelse de konominin 2021 yılının ikinci çeyreğindeki pandemi toparlanmasından bu yana en düşük büyüme oldu.

Önceki yılın aynı dönemine göre ise yüzde 2,1 büyüme oldu. Her iki gösterge de önceki okumalara göre yavaşladı.

İkinci çeyrekte, çeyreklik bazda yüzde 0,8 büyüme olurken yıllık bazda yüzde 4,1 büyüme olmuştu.

Büyüme, pandemi kısıtlamalarının gevşetilmesi ve özellikle güney ülkelerinde yaz turizmi sezonunun tetiklemesiyle hane halkı harcamalarıyla yönlendirilmişti.

GCM Yatırım Banner

Bugün yayımlanan rapor, Euro Bölgesi’nde olduğu gibi Avrupa Birliği’nde (AB) de GSYİH’nin çeyreklik yüzde 0,2 arttığını gösterdi. Bununla birlikte AB’nin yıllık bazda büyümesi üçüncü çeyrekte yüzde 2,4 oldu.

2022’nin üçüncü çeyreği için verilerin mevcut olduğu üye devletler arasında yüzde 0,7 ile İsveç en yüksek artışı kaydetti.

İsveç’in ardından İtalya, Portekiz, Litvanya geldi. En sert düşüş yüzde 1,7 ile Letonya’da olurken Avusturya ve Belçika’da yüzde 0,1 düşüş kaydedildi. Diğer taraftan yüzde 0,4 küçülen Letonya hariç tüm ülkeler için yıllık büyüme oranları pozitif bölgede kaldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın