Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi’nde Ekonomik Büyüme Yukarı Revize Edildi

Euro Bölgesi ekonomisinin 2022 ikinci çeyrekteki büyüme rakamları için açıklanan öncü tahminler, beklentiden iyi geldi.
Euro Bölgesi’nde Ekonomik Büyüme Yukarı Revize Edildi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Euro Bölgesi için gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) verileri açıklandı. Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından açıklanan verilere göre Euro Bölgesi’nde öncü göstergeler ekonominin ikinci çeyrekte, bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,8 ile beklentilerin üzerinde büyüdüğünü gösterdi. Piyasadaki beklentiler yüzde 0,6’lık büyüme olması yönündeydi.

İkinci çeyrek için yapılan ilk tahminler ise yüzde 0,6 ile beklentinin altında kalmıştı. Yıllık bazda yüzde 4,1 büyüyen ekonomi, yüzde 3,9 olan tahminlerin üzerinde performans sergiledi.

Avrupa Birliği’nde Ekonomi 2. Çeyrekte Yüzde 0,7 Büyüdü

AB’de çeyreklik büyüme yüzde 0,7 ile Euro Bölgesi’nin altında kalırken, yıllık bazda yüzde 4,2’lik bir artış gerçekleşti.

Bir önceki çeyreğe kıyasla Hollanda ekonomisi yüzde 2,6 büyürken onu yüzde 2,1’le Romanya, yüzde 2 ile Hırvatistan izledi. Polonya’da yüzde 2,1, Estonya’da yüzde 1,3, Letonya’da yüzde 1 ve Litvanya’da yüzde 0,5 oranında daralma oldu.

Euro Bölgesi’nde hanehalkı tüketim harcamaları yüzde 1,3, AB’de yüzde 1,2 arttı. Tüketim harcamaları her iki bölgede de yüzde 0,6’lık genişleme gösterdi.

GCM Yatırım Banner

Euro Bölgesi için hanehalkı harcamalarının büyümeye katkısı yüzde 0,6’ya, kamu harcamalarının katkısı yüzde 0,1’e revize edildi.

İhracat Euro Bölgesi’nde yüzde 1,3 AB’de yüzde 1,4, ithalat ise sırasıyla yüzde 1,8 ve yüzde 0,2 oranında arttı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.