Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Bölgesi 2. Çeyrek Büyümesinde Beklenti Tutmadı

Eurostat tarafından açıklanan verilere göre Euro Bölgesi’nde ekonomi ılımlı büyüme gösterse de resesyon endişeleri devam ediyor. İşte detaylar...
Euro Bölgesi 2. Çeyrek Büyümesinde Beklenti Tutmadı
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Euro Bölgesi için gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) verilerini açıkladı. 2022 yılının ikinci çeyreğinde ekonomi bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 0,6, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 3,9 oranında büyüdü.

Her iki dönem için de açıklanan oranlar piyasa tahminlerinin altında kaldı. GSYİH’nin çeyreklik bazda yüzde 0,7, yıllık yüzde 4 oranında artması bekleniyordu. Bugün açıklanan veriler ön tahminler olurken nihai sonuçlar 7 Eylül’de açıklanacak.

Avrupa Birliği’nde GSYİH Çeyreklik Bazda Yüzde 0,6 Arttı

Avrupa Birliği’nde GSYİH Çeyreklik Yüzde 0,6 Arttı
Kaynak: Eurostat

AB ülkelerinde ekonomi ilk çeyreğe kıyasla yüzde 0,6, 2021 yılının ikinci çeyreğine kıyasla yüzde 4 oranında büyüme gösterdi. Ekonomi bu yılın ilk çeyreğinde AB’de yüzde 0,6, Euro Bölgesi’nde yüzde 0,5 büyümüştü.

Eurostat verilerine göre yılın ikinci çeyreğinde hem Euro Bölgesi’nde hem de AB’de istidam edilen kişi sayısında yüzde 0,3 oranında artış oldu.

Bloomberg HT değerlendirmesine göre ekonomi pozitif bölgede kalmaya devam etse de enerji grubunun enflasyonu çok yüksek seviyelerde tuttuğu belirtildi. Bunun da Avrupa ekonomisini resesyona sokma olasılığını yükselttiği yorumlandı.

Ekonomist anketi, Avrupa ekonomisinin üst üste iki çeyrek küçülme ihtimali olduğunu işaret ediyor. Enflasyonun yüzde 2 hedefinin çok üzerinde olması da ekonomiye dair beklentilerin karamsar olmasına yol açıyor. Euro Bölgesi’nde enflasyon Haziran ayında yüzde 8,6 ile rekor seviyelere yükseldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu