Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa Merkez Bankası Faize Devam Dedi: Agresif Politika Sürüyor

Küresel piyasalar için bu haftanın en önemli verilerinden biri olan Avrupa Merkez Bankası, Ekim ayı faiz kararı açıklandı. Ayrıntılar haberde...
Avrupa Merkez Bankası Faize Devam Dedi: Agresif Politika Sürüyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Merkez Bankası, (ECB) küresel piyasaların yakından takip edeceği Ekim ayı faiz kararını açıkladı. Geçen hafta Euro bölgesinde beklentilerin altında gelen enflasyon verisi sonrası Avrupa Merkez Bankası’nın nasıl bir yol izleyeceği merak konusu olmuştu.

ECB Ekim ayında politika faizini 75 baz puan artırdı ve yüzde 2 seviyesine çekti. Beklenti bu oranda bir faiz artırımı yapılacağı yönündeydi.

Sıkı Politikanın Süreceğinin Sinyali Verildi

Merkez bankasından yapılan açıklamada, üst üste bu üçüncü büyük politika faiz artışıyla birlikte, para politikası düzenlemesinde önemli ilerleme kaydedildiği belirtildi. ECB enflasyonun yüzde 2 orta vadeli enflasyon hedefine zamanında geri dönmesini sağlamak için faiz oranlarını daha da artırmayı planladığını açıkladı.

Yönetim Konseyi, toplantı toplantı yaklaşımını izleyerek gelecekteki politika faizi yolunu enflasyon ve ekonomi için gelişen görünüme dayandıracağını kaydetti. Enflasyon hala çok yüksek ve uzun bir süre hedeflenen oranın üzerinde kalacağına dikkat çekilen açıklamada, son aylarda yükselen enerji ve gıda fiyatlarının önemli rol oynadığı belirtildi.

ECB: Tüm Araçlar Kullanılmaya Hazır

Para politikasının, talebe verilen desteği azaltmayı ve enflasyon beklentilerinde kalıcı bir yukarı yönlü kayma riskine karşı koruma sağlamayı amaçladığı ifade edildi. ECB orta vadede enflasyonun yüzde 2 hedefinde istikrar kazanmasını sağlamak için tüm araçlarını yetkisi dahilinde ayarlamaya hazır olduğunun altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

Yüksek enflasyon rakamları merkez bankalarının daha şahin hareket edeceğine dair beklentileri artırıyor. ECB daha önce Temmuz’da 50 baz puan ve Eylül’de 75 baz puanlık faiz artırımları gerçekleştirmişti. Eylül ayında atılan adım ECB tarihinde bir ilk olmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.