Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Bölgesi’nde Ekonomiye Güven Resesyon Endişesiyle Düştü

Açıklanan verilere göre Euro Bölgesi’nde tüketicilerin ekonomiye olan güveni, savaşın getirdiği risklerle azalırken, 15 ayın en düşüğüne indi.
Euro Bölgesi’nde Ekonomiye Güven Resesyon Endişesiyle Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

Ekonomik büyüme ve resesyon endişeleri ile yüksek enflasyonun getirdiği zorluklar, birçok ülkede tüketicilerin güveninde sert düşüş yarattı. ABD’de son açıklanan veriler tüketici güven endeksinin bir buçuk yılın zirvesine inmesine yol açarken, Güney Kore’de sert düşüş yaşandı.

Avrupa Komisyonu tarafından bugün açıklanan verilere göre benzer durum Euro Bölgesi’nde de yaşanıyor. Euro Bölgesi’nde işletme ve tüketici anketi ile hesaplanan ekonomik güven endeksi, Haziran’da 1,0 puan düşerek, 105,0 değerinden 104,0’e geriledi.

Euro Bölgesi Ekonomik Güven Endeksi
Kaynak: Avrupa Komisyonu

Açıklanan değer beklentiden iyi gelse de 2021 yılının Mart ayından bu yana en düşük seviye oldu. Sanayide genel olarak sabit kalan güven endeksi; inşaat, perakende ticaret ve hizmetler sektörlerinde zayıfladı.

Ekonomik güven endeksi en büyük altı AB ekonomisinde gerilerken, en belirgin olarak Hollanda’da düştü. Ekonomiye güven Hollanda’da yüzde 3,6, Almanya’da yüzde 1,9, İspanya’da yüzde 1,9, Polonya’da yüzde 1,5, Fransa’da yüzde 1 ve İtalya’da yüzde 1 geriledi.

Sanayi sektöründe güven endeksi üç aydır değişim göstermese de üretim beklentilerinde bozulma devam etti. Yöneticilerin mevcut durumu değerlendirmesi 19 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Hizmet sektörü güven endeksi yüzde 0,4 azalarak 14 ayın en düşük seviyesine indi. Finansal hizmetler güven endeksi yüzde 2,1 oranında daha düşüş sergiledi.

Euro Bölgesi’nde tüketici güveni ise Mayıs’taki eksi 21,2 değerinden daha da gerileyerek, eksi 23,6’ya düştü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu