Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa’nın En Büyük Ekonomisi için Kaçınılmaz Resesyon Uyarısı!

Avrupa’nın dev ekonomisi için korkutucu uyarı geldi. Önde gelen kuruluş, Almanya'nın 2022 büyüme tahminini sert düşürdü. İşte detaylar;
Avrupa’nın En Büyük Ekonomisi için Kaçınılmaz Resesyon Uyarısı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel ekonomi üzerinde baskılarla birlikte resesyon tahminleri de artıyor. Deutsche Bank ve Goldman Sachs’ın uyarıları halen gündemdeyken Almanya’dan gelen haber endişeleri körükledi.

Alman Sanayi Federasyonu (BDI), bugünkü raporunda Avrupa’nın en büyük ekonomisinde kaçınılmaz bir durgunluk için uyardı. BDI, uyarısının gerekçesini Rusya’nın gaz dağıtımlarının durması olarak verdi.

Almanya’nın 2022 gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) büyüme tahminini düşüren BDI, yeni öngörüsünde yüzde 1,5’e işaret etti.

Ukrayna’da savaş başlamadan önce ise yüzde 3,5’lik büyüme tahmin ediyordu. Alman Sanayi Federasyonu, büyüme tahminini düşürmekle kalmayıp yıl sonundan önce kriz öncesi seviyelere dönüşün beklenmediğini aktardı.

Almanya için Görünüm Karanlık!

Almanya 2022 Büyüme Tahmin
KAYNAK: IWH

BDI’nın yanında Alman hükümetine danışmanlık yapan Halle Ekonomik Araştırma Enstitüsü (IWH) de bugün büyüme tahminini aşağı yönlü revize etti. Önceki yüzde 3,1’lik tahminini yüzde 1,5’e düşüren enstitü, savaşın enerji fiyatlarını artırdığını, yüksek enflasyonun ekonomiyi etkilediğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

“Ülke çapında Covid düzenlemelerinin kaldırılması, konaklama gibi birçok hizmet sektörünü canlandırırken, arz darboğazlarının yaz boyunca imalat sektörü üzerinde baskı oluşturması muhtemel ve yüksek enflasyon özel tüketimi azaltacaktır.” dedi.

2023’te yüzde 2 büyüme öngören kurum, yükselen fiyatlar, Çin’in sıfır Covid politikası ve Ukrayna’daki savaşın altını çizdi.

Enstitünün Başkan Yardımcısı Oliver Holtemöller; “Almanya’daki ekonomik görünüm, Ukrayna’daki savaş, buna bağlı fiyat artışları ve kesintiye uğrayan tedarik zincirleri tarafından önemli ölçüde yükleniyor. Bu faktörler hızlı bir iyileşme şansını azaltır.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.