Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Bölgesi Sanayi Üretimi Nisan’da Beklenti Üstü Yükseldi

Euro Bölgesi Nisan ayı sanayi üretimi, Mart ayındaki düşüşün ardından aylık bazda toparlama gösterdi. Raporun detayları haberde;
Euro Bölgesi Sanayi Üretimi Nisan’da Beklenti Üstü Yükseldi
Yorum

Üst üste iki çeyrek daralma gösteren Euro Bölgesi ekonomisi teknik olarak resesyona girdi. Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından yayımlanan veriler, Euro Bölgesi’ndeki sanayi üretiminin Nisan’da aylık bazda yüzde 1, yıllık bazda ise yüzde 0,2 oranında artış kaydetti.

Nisan’daki rakam, Eurostat tarafından geçen ay açıklanan Mart ayı sanayi üretim raporundaki eksi yüzde 3,8’lik daralmayı kısmen tersine çevirmiş oldu. Piyasa analistleri ise Nisan’da aylık yüzde 0,8’lik artış öngörüyordu.

Sermaye malları üretimi, Mart ayındaki yüzde 15,2’lik düşüşün ardından Nisan’da yüzde 14,7’lik yükseliş gösterdi.

Ülke Ekonomileri Arasında En Önemli Kazanç İrlanda

Raporda, enerji üretimi Mart ayındaki yüzde 1,4’lük azalışın ardından Nisan ayında yüzde 1’lik yükseliş ile toparladı.

Euro Bölgesi’nin Nisan ayı sanayi üretimdeki alt kalemlere bakıldığında dayanıksız tüketim malları eksi yüzde 3, dayanıklı tüketim malları eksi yüzde 2,6 ve ara malları ise eksi yüzde 1 oranında üretimde daralma gösterdi.

Euro Bölgesi’ndeki ülke ekonomileri arasında en önemli kazancı yüzde 21,5’lik üretim artışıyla İrlanda yaşadı. İrlanda’yı yüzde 2,8 ile Litvanya, yüzde 1,4 ile İsveç takip etti.

Bölgede en fazla sanayi üretimi düşüşü ise yüzde 7,9 ile Slovenya’da görüldü. Slovenya’yı üretim düşüşü ileyüzde 5,5 ile Portekiz’de ve yüzde 3,5 ile Hollanda’da tespit edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu