Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Bölgesi Ekonomisinde Büyüme Beklentileri Karşılamadı

Eurostat tarafından açıklanan verilere göre Euro Bölgesi’nde GSYİH çeyreklik ve yıllık bazda ekonomistlerin tahminlerinin altında kaldı.
Euro Bölgesi Ekonomisinde Büyüme Beklentileri Karşılamadı
Yorum

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından açıklanan verilere göre Euro Bölgesi’nde gayri safi yurt içi hasıla büyüme rakamları, hem çeyreklik hem de yıllık bazda piyasa beklentisinden zayıf geldi. Euro Bölgesi’nde ekonomi 2023’ün ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 0,1 büyüyerek, yüzde 0,2’lik tahminin altında kaldı.

Bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla, yani yıllık büyüme oranı da yüzde 1,3’le yüzde 1,4 olan tahminlere yetişemedi.

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde çeyreklik büyüme yüzde 0,3 oldu. Mevsimsel olarak ayarlanan GSYİH çeyreklik olarak, Euro Bölgesi’nde yüzde 1,8, AB’de yüzde 1,7 olarak gerçekleşti.

Hollandalı ING bankasının küresel makro başkanı Carsten Brzeski, toptan enerji fiyatlarındaki düşüşün, birliğin yaygın olarak korkulan bir durgunluktan kurtulmasına yardımcı olduğunu söyledi.

Almanya ekonomisi ise ilk çeyrekte durgun kaldı. Deutsche Bank ekonomistleri, Almanya’nın teknik bir resesyondan kıl payı kurtulduğunu, ekonominin yüksek enflasyon ve faiz artışlarıyla bu yıl yüzde 0 büyüme beklentisini yineledi.

İrlanda GSYİH’sı bir önceki çeyreğe göre yüzde 2,7 daralırken, Portekiz ekonomisi yüzde 1,6 büyüdü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu