Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya Ekonomisinin Büyümesi Sabit Kaldı: Resesyon Korkuları Canlandı

Almanya ekonomisine dair yılın ilk çeyrek büyüme rakamları açıklandı. Ekonomide büyüme ya da daralma yaşanmadı.
Almanya Ekonomisinin Büyümesi Sabit Kaldı: Resesyon Korkuları Canlandı
Yorum

Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’da ilk çeyrek büyüme rakamları açıklandı. Hükümet ve hanehalkı tüketimindeki düşüşün ihracat ve sermaye yatırımındaki artışla dengelenmesiyle Alman ekonomisi ilk çeyrekte durgunlaştı.

Ekonomide büyüme ya da daralma gerçekleşmedi. Federal istatistik ofisi, ön sonuçlara göre gayri safi yurtiçi hasılanın düzeltilmiş terimlerle çeyrekten çeyreğe değişmediğini söyledi. Analistler arasında yapılan bir anket sonucu beklenti yüzde 0,2’lik bir büyüme olacağı yönündeydi.

Alman ekonomisi, 2022’nin dördüncü çeyreğinde önceki üç aya göre revize edilmiş yüzde 0,5 küçülerek, iki çeyrek üst üste daralma olarak tanımlanan teknik durgunluk korkularını yeniden canlandırdı.

Uluslararası Para Fonu (IMF), Almanya’da bir durgunluk öngörüyor ve 2023’te ekonominin yüzde 0,1 küçülmesini beklerken, diğer Euro Bölgesi ekonomilerinin büyüyeceği tahmin ediliyor. Alman hükümeti, Euro Bölgesinin en büyük ekonomisinin bir durgunluktan kıl payı kurtulmasını bekleyen IMF tahminlerini çok temkinli olarak değerlendirdi.

Hükümet tarafından yayınlanan bahar ekonomik projeksiyonlarına göre bu yıl için ekonomik büyüme tahminini daha önce tahmin edilen yüzde 0,2’den yüzde 0,4’e yükseltildi.

Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck, “Israrla devam eden zorlu ortama rağmen kademeli bir toparlanma yaşanıyor. İlk çeyrekten sonra büyümede hızlanma bekliyor.” açıklamasında bulundu.

Ülke ekonomisi pandemi döneminde ortaya çıkan dar boğazların hafiflemesine rağmen, faiz artırımları, ekonomiye güvenin azalması, yüksek enflasyon ortamından olumsuz etkileniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu