Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Ekonomisi İlk Çeyrekte Daralmaya Devam Etti

ABD ekonomisinin faiz ortamında son durumunu gösteren ilk çeyrek büyüme rakamları açıkladı. Ayrıntılar haberde...
ABD Ekonomisi İlk Çeyrekte Daralmaya Devam Etti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel piyasalar tarafından bu haftanın radarına olan başlıca verilerden ABD ilk çeyrek büyüme rakamları açıklandı. ABD Ekonomi Analiz Bürosu tarafından açıklanan ön sonuçlara göre ilk çeyrekte gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) beklentinin altında kaldı ve yüzde 1.1 olarak gerçekleşti.

Beklenti ekonominin yüzde 2.0 seviyesinde büyüyeceği yönündeydi. Bu ekonominin Federal Rezerv’in (FED) sıkı faiz ortamında daralmaya devam ettiğini gösteriyor. Bir önceki yılın son çeyreğine büyüme yüzde 2,6 olarak gerçekleşmiş ve beklentinin altında kalmıştı.

Rapor ayrıca, FED’in yakından takip ettiği bir enflasyon ölçüsü olan kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi yüzde 3,7 olan tahmini aşarak yüzde 4,2 olarak gerçekleştiği belirtildi.

ABD çeyreklik büyüme grafiği
Kaynak: BEA

Büyüme rakamları Mayıs ayının ilk haftasında FED’in faiz toplantısında değerlendirilecek başlıca veriler arasında yer alıyor. Açıklanan raporda, tüketici harcamalarındaki artışın, hem mal hem de hizmetlerdeki artışları yansıtığına yer verildi. Mallar içinde en büyük katkıyı motorlu taşıtlar ve aksamları yaptı.

Hizmetler içindeki artışa sağlık ve yemek hizmetleri ile barınma öncülük etti. İhracat içinde, (gıda ve otomotiv hariç tüketim malları başta olmak üzere) mallardaki artış kısmen hizmetlerdeki (ulaşım başta olmak üzere) düşüşle dengelendi.

GCM Yatırım Banner

Federal hükümet harcamaları içindeki artışa savunma dışı harcamalar başı çekti. Eyalet ve yerel hükümet harcamalarındaki artışı, çalışanların ücretlerindeki artışı yansıttığı belirtildi. Konut dışı sabit yatırımlar içinde, yapılardaki ve fikri mülkiyet ürünlerindeki artışlar kısmen ekipmandaki düşüşle dengelendi.

Büyüme raporunda dördüncü çeyreğe kıyasla, ilk çeyrekteki yavaşlamanın, özel envanter yatırımındaki gerilemeyi ve konut dışı sabit yatırımdaki yavaşlamayı yansıttığı vurgulandı. Bu hareketlerin, tüketici harcamalarındaki hızlanma, ihracattaki artış ve konut sabit yatırımlarındaki daha küçük bir düşüşle dengelendiği belirtildi.

İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları Beklenti Altında

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından açıklanan bir diğer raporda ise işsizlik haklarından yararlanma başvurularına dair son veriler yer aldı. Rapora göre 22 Nisan’da sona eren haftada işsizlik haklarından yararlanma başvuruları 16.000 düşüşle 230.000’e geriledi. Ekonomistlerin beklentisi 248.000 başvuru olacağı yönündeydi.

Mart ayından bu yana yükselen başvurular, işgücü piyasası hakkında alarm verebilecek seviyelerin oldukça altında kalsa da, işletmeler ve hane halkı için azalan kredi erişiminin talebi ve nihayetinde istihdamı zedelediği görülüyor.

İşten çıkarılan işçilerin bir kısmı hızla iş bulduğundan, devam eden hak talepleri tarihsel standartlara göre düşük kalıyor. Şubat ayında her işsiz için 1,7 açık pozisyon vardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.