Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ethereum’da Büyük Gün: Ağda Geri Sayım Başladı!

Ethereum ağında işlem ücretlerinin düşürülmesinin kapısını aralayacak Dencun yükseltmesi bugün gerçekleştirilecek. Detaylar haberde…
Ethereum’da Büyük Gün: Ağda Geri Sayım Başladı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ethereum ağında aylardır beklenen güncellemenin günü geldi çattı. Geliştiriciler bugün merakla beklenen Dencun yükseltmesine dair hazırlıklarını sürdürüyor. Yükseltme bir yıldan uzun süre içerisinde gerçekleştirilecek en büyük kod değişikliğini içeriyor.

Bir önceki büyük yükseltme Eylül 2022’de Merge olmuştu. Dencun, Ethereum’un fikir birliği ve yürütme katmanlarında aynı anda gerçekleşen iki yükseltmeyi kapsıyor. Yükseltmenin bugün Türkiye saati ile 16:55’te gerçekleştirilmesi planlanıyor.

ETH Dencun yükseltmesi geri sayım
Kaynak: Blocknative

Dencun yükseltmesinin unsurları birkaç yıldır planlanıyordu, ancak geliştiriciler bazı mühendislik endişeleri nedeniyle bunu orijinal hedef olan 2023’ün sonrasına erteledi. O zamandan beri geliştiriciler paketi üç ayrı ağda testler gerçekşeştirdi ve bu testlerin çoğu sorunsuz bir şekilde çalıştı.

Ethereum Vakfı’nda DevOps mühendisi Barnabas Busa, “Tüm müşteri ve önyükleme düğümlerimizin tamamen güncellendiğinden ve çatallanmaya hazır olduğundan emin oluyoruz. Önemli hiçbir şeyi kaçırmamamızı sağlamak için izleme altyapımızın ölçeği artırıldı.” açıklamasında bulundu.

Dencun, Ethereum’un Nisan 2023’te stake edilmiş eterin (ETH) çekilmesini sağlayan Shapella yükseltmesinden bu yana en büyük güncellemesi olacak. Dencun bir dizi kod değişikliği içeriyor ancak en büyüğü, işlem verilerini Ethereum’da depolamak için “bloblar” adı verilen yeni bir yöntem sunan “proto-danksharding” olarak biliniyor.

GCM Yatırım Banner

Arbitrum, Optimism ve Polygon gibi Layer-2 ağlarının Dencun’dan en fazla faydayı sağlayacğaı belirtiliyor. Bu ağlar kullanıcılardan gelen işlemleri bir araya toplayıp daha sonra bunları büyük gruplar halinde yerleştirilecekleri Ethereum’a aktararak Ethereum’un ölçeklendirilmesine yardımcı oluyor.

ETH günlük grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Diğer yandan yeni hayata geçirilmiş bir proje olan Starknet’in de Dencun yükseltmesinden büyük fayda göreceği tahmin ediliyor. Starknet zincirini destekleyen bir kuruluş olan Starknet Vakfı’nın yetkilileri kullanıcılarının herhangi bir katman 2’den en yüksek tasarrufu elde edeceğini belirtti.

Ethereum, Dencun yükseltmesi öncesinde 487 milyar dolar piyasa değerine sahip ve 4.050 dolar seviyesinden işlem görüyor. ETH, Kasım 2021’deki kripto rallisinde 4862 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.