Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ethereum’a Şanghay Yükseltmesi Sonrası Kurumsal İlgi Arttı

CME’den elde edilen veriler, Ethereum’a yönelik açık faiz oranının, Mart 2022’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştığını gösteriyor.
Ethereum’a Şanghay Yükseltmesi Sonrası Kurumsal İlgi Arttı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ethereum ağı geçen hafta Şanghay yükseltmesi olarak da bilinen, Shapella sert çatalını uygulamaya koydu. Yükseltme, ağdaki kilitli Ethereum’ların çekilmesine imkan sağlıyor. Bu olay sonrası piyasa değerine göre ikinci en büyük kripto para birimine kurumsal ilgi canlandı.

Chicago Ticaret Borsası’nda (CME) işlem gören aktif veya açık Ethereum vadeli işlem sözleşmelerinin sayısı yüzde 39 artarak 6.248’e yükseldi. Dolar bazında, açık pozisyon yüzde 70’in üzerinde artarak 633 milyon dolara yükseldi.

Kurumlar genellikle, dijital varlıklara sahip olmadan ticaretini yapmalarına imkan sağlayan CME vadeli işlemleri gibi düzenlemeye tabi ürünleri tercih eder. Ethereum ve Bitcoin’e bağlı CME vadeli işlemleri, yaygın olarak kurumsal faaliyet için bir gösterge olarak kabul edilir.

ETH açık faiz oranı
Kaynak: CME

Folkvang Trading’in eski CIO’su ve bir kripto tüccarı olan Jeff Anderson, kurumların kripto yerel borsalarındaki teminatlarının altında yatan kredi risklerini değerlendirmeye zorlandıkça CME’nin pazar payının arttığını söyledi.

Şanghay yükseltmesi sonrası Ethereum üzerindeki açık faiz oranının 12 ayın en yüksek seviyesine ulaştığını sözlerine ekledi. Analist Noelle Acheson ise son günlerde Ethereum vadeli işlemlerine yoğun bir kurumsal ilgi olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

K33 Research kıdemli analisti Vetle Lunde, ETH’nin kendisine özgü akışlar yaşadığını ve açık faiz oranının 10 Nisan’dan bu yana yüzde 38 arttığını söyledi.

Bir fiyat artışının yanı sıra açık pozisyondaki bir artış, piyasaya yeni para akışını temsil eder ve yükseliş trendini teyit eder. Ethereum‘un fiyatı Şanghay yükseltmesinden bu yana yüzde 8’e yakın artış kaydetti. Kripto para birimi yazım itibarıyla 2.000 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.