Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ethereum’da Şanghay Yükseltmesi Tamamlandı: Kilitler Açıldı

Ethereum ağının uzun zamandır beklediği Şanghay yükseltmesi başarılı bir şekilde tamamlandı. Detaylar geliyor…
Ethereum’da Şanghay Yükseltmesi Tamamlandı: Kilitler Açıldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ethereum’un “Shapella” olarak da anılan Şanghay hard fork’u gerçekleşti. Varlıklarını güvence altına almak için stake eden kullanıcılar için çekim işlemleri mümkün olacak. beaconchain‘deki verilere göre Şanghay yükseltmesinin etkinleştirilmesinden yaklaşık yarım saat sonra, 10 milyon dolar değerinde 5.413 ETH çekimi gerçekleştirildi.

Beklenen hard fork, Ethereum topluluğunun üyeleri tarafından tarihi bir dönüm noktası olarak nitelendirildi. Hisse kanıtına geçiş tamamlanmış oldu. Şanghay yükseltmesi, stake edilen ETH için kısmi ve tam olmak üzere iki tür para çekme işlemi getirdi.

Kısmi para çekme işlemleri, ETH’yi doğrulayıcılara otomatik olarak dağıtacak ve doğrulayıcı statüsünü korumak için bakiyelerinin gerekli 32 ETH’de kalmasını sağlayacak. Öte yandan tam para çekme işlemleri, doğrulayıcının kapatılmasını ve yatırılan tüm bakiyenin geri çekilmesini içeriyor.

Ethereum blok zincirinin kurucu ortağı Vitalik Buterin, “Ethereum protokolünün geçişinin en zor ve hızlı bölümlerinin temelde sona erdiği bir aşamadayız. Hala çok önemli şeyler yapılması gerekiyor, ancak bu çok önemli şeyler güvenli bir şekilde daha yavaş bir hızda yapılabilir.” açıklamasında bulundu.

Şanghay yükseltmesi sonrasında Ethereum‘un fiyatında sert bir hareket gözlemlenmedi. Kripto para birimi yazım itibarıyla 1.900 dolar seviyesinden işlem görüyor.

GCM Yatırım Banner
ETH saatlik grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Dijital varlık piyasası analistleri aylardır Şangay hard fork’unun bir fiyat rallisi mi yoksa bir çöküş mü için bir katalizör olup olmayacağı konusunda görüş ayrılıkları yaşadı. Zincirler arası merkezi olmayan finans (DeFi) protokolü Umee’nin CEO’su Brent Xu, ETH veya ilgili kilitli varlıklarla ilgili büyük bir düşüş beklemediğini söyledi.

Xu, momentumun çok güçlü olduğunu belirterek, şu anda pek çok kurumun kilitli olarak ETH tuttuğunu ifade etti. Satış yapacak olanların perakende yatırımcılar olacağını ve bunun fiyatı etkilemesini beklemediklerini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.