Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ethereum Menkul Kıymet mi? Kurucu Ortağı Yanıtladı

Ethereum’un kurucu ortağı Joseph Lubin, ETH'nin bir menkul kıymet olduğu iddialarına karşı çıktı. Ayrıntılar geliyor...
Ethereum Menkul Kıymet mi? Kurucu Ortağı Yanıtladı

Ethereum’un kurucu ortağı Joseph Lubin, kripto para birimini menkul kıymet olarak gören düzenleyicilere karşı çıktı. Lubin, ETH’nin daha çok petrol gibi bir emtiaya benzediğini söyledi. Ethereum’un menkul kıymet olarak görülmesi halinde, düzenleyicilere kaydedilmesi, ön izin ve raporlama ile ilgili çok daha katı gerekliliklere tabi tutulması gerekiyor.

Ethereum’un bir menkul kıymet olarak kabul edilebileceğine dair endişeler, New York Başsavcısı Letitia James tarafından Seyşeller merkezli kripto para borsası Kucoin’e karşı açılan ve şirketin menkul kıymetler ve emtia komisyoncusu-satıcısı olarak kayıt yaptırmadığı ve kendisini yanlış bir şekilde temsil ettiği iddiasıyla açılan bir davadan kaynaklanıyor.

Düzenleyici Yaklaşım Katılaşıyor

Davada, NYAG’ın ofisi, Kucoin’de listelenen ETH’nin üçüncü taraf geliştiricilerin sahiplerine kar sağlama çabalarına dayanan spekülatif bir varlık olduğunu belirtti. James, bu tür bir tanımlamanın yapılmış olmasını talihsizlik olarak gördüğünü söyledi.

Ethereum’un Bitcoin’den en büyük farkı, kullanıcıların ticaret yapabilecekleri, borç verebilecekleri veya misli olmayan jetonlar satın alabilecekleri bir uygulama ekosistemine sahip olmasıdır.

ETH 200 milyar doların üzerinde piyasa değerine sahip ve yazım itibarıyla 1.800 doların üzerinde işlem görüyor. Daha önce, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ethereum’un Merge yükseltmesi ile “proof of stake” olarak bilinen yeni bir doğrulama sistemine geçmesi nedeniyle menkul kıymet olarak sınıflandırılabileceğini öne sürmüştü.

MANŞET HABER
Ekonomide Devasa Büyüme! Üçüncü Çeyrek Beklentileri Aştı

Proof of stake modelinde, bir blok zincirinin doğrulayıcıları, ağın güvenliğini sağlamak karşılığında bazı tokenlerini kilitliyor. Bu yatırımcılara faiz benzeri getiriler elde etme imkanı tanıyor. Lubin ayrıca Ethereum’un bir menkul kıymet olup olmadığına dair verdiği yanıtta, “Son derece olası olmayan bir şey hakkında spekülasyon yapmanın bir anlamı olduğunu düşünmüyorum” ifadelerini kullandı.

SEC, son zamanlarda kripto endüstrisine yönelik yaptırımlarını artırdı ve kullanıcılara kayıt dışı menkul kıymetler sunduğunu iddia ettiği şirketlere ve projelere dair baskı yapmaya başladı. Lubin, kripto endüstrisi katılımcılarının düzenleyicilerin eylemlerinden genel olarak hüsrana uğradığını söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/3Ç Kar/Zarar %24.02/75.98%