Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Esnaf için Düşük Faizli Kredi Paketinin Detayları Belli Oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duyurduğu Esnaf Destek Kredi Paketi'nin kapsamı ve başvuru detayları belli oldu. Ayrıntılı bilgi haberde;
Esnaf için Düşük Faizli Kredi Paketinin Detayları Belli Oldu
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Pazartesi günü Kabine Toplantısı’nın ardından açıkladığı Esnaf Destek Kredi Paketi’nin detayları paylaşıldı. Devlet bankasından düşük faizli kredi verilen paketin, esnaf grubuna göre değişkenlik gösterdiği görüldü.

Verilecek kredinin şartlarında, en az 3 ay süreyle esnaf kefalet kooperatifine üye olmak koşulu yer alıyor. Kredi talebinde bulunan esnafların, kooperatife şahsen başvuru yapacağı bildirildi.

Ayrıca Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri’ne (TESKOMB) bağlı bulunan başka bir kooperatife üyelik bilgisinin bulunmaması şartı bulunuyor.

Başvuru belgeleri arasında yer alan, esnafın yıllık cirosunu gösteren belgede, kazancının kredi taksitlerini ödemeye yeterli olması ve tapu veya araç teminatı göstermek gerektiği eklendi.

Başvuruda bulunanlar, bulunduğu il ve ilçede kayıtlı olduğu kefalet kooperatifine başvurabilecek.

GCM Yatırım Banner

Gruplara göre Kredi Paketi Çeşitleniyor

Destek paketi kapsamında, esnaf ve zanaatkârlara Halkbank vasıtasıyla 60 ay vadeyle yüzde 7,5 faiz oranıyla 100 milyar liralık kredi verilecek. Verilecek krediler, gruplara göre sıralandı ve içerikleri farklı düzenledi.

İşyeri edinme veya işyeri yenileme kredisi almak isteyenler, 10 yıl vadeyle yıllık yüzde 7,5 faiz oranıyla 1.5 milyon TL’ye kadar kredi kullanabilecek.

Sıfır taşıt almak isteyenlere de işyeri edinme veya işyeri yenileme talebinde olanlar gibi 1.5 milyon TL’ye kadar kredi verilecek. Kredi ise 7 yıl vadeyle, yıllık yüzde 7,5 faiz oranında olacak.

Geleneksel meslek kollarında faaliyet gösteren esnafa, 50 bin TL’den 500 bin TL’ye kadar, sıfır faizle 5 yıl vadeli kredi verilecek.

Herhangi bir meslek kolunda ustalık belgesi olup, kendi adına iş yeri açacaklara usta girişimci kredisi verilecek. Bu kredinin miktarı 500 bin TL’ye kadar olup, vadesi 5 yıllık olacak ve faiz verilmeyecek.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) girişimcilik eğitimini tamamlayan ve yaşı 35’i geçmemiş olanlara genç girişimci kredisi verilecek. Genç girişimci kategorisinde, 300 bin TL’ye kadar, sıfır faizli, 5 yıl vadeli kredi verilecek.

Diğer tüm işletme kredilerinde 5 yıl vadeli, yıllık yüzde 7,5 faiz oranlı, üst limiti 500 bin lira olan finansman desteği sağlanacak.

Sıralanan tüm krediler, Halk Bankası vasıtasıyla yıllık yüzde 15 faizle temin edilecek. Geri ödemeler, krediye göre değişkenlik göstermekle birlikte, 1-3-6 aylık süre zarfına bölünecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.