Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan: Küresel Krizin Yıkıcı Etkilerini En Aza İndirdik

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrasında açıklamalarda bulundu. Başlıklar arasında başörtüsü, Cemevleri ve esnaflara müjdeler yer aldı.
Erdoğan: Küresel Krizin Yıkıcı Etkilerini En Aza İndirdik
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlık yaptığı kabine toplantısı ortalama 3,5 saatin ardından sona erdi. Erdoğan, sözlerine dünya şampiyonu olan Ampute Milli Takımı’nı tebrik ederek başladı. Son Kabine Toplantısı’ndan bugüne her zaman olduğu gibi dolu haftalar geçirdiklerini belirtti.

MGK toplantısında iç ve dış tehditleri değerlendirdiklerini, esnaf ve sanatkarların her birinin yanında olmayı sürdüreceklerini ifade etti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından gündeme getirilen başörtüsü konusunda çağrı yaptıklarını hatırlattı.

Esnaf ve Zanaatkarlara Kredi Müjdesi

Erdoğan, esnaf ve zanaatkarlara müjdeleri olduğunu duyurdu ve bu zamana kadar onların yanında olduklarını öne sürdü. Şimdi ise yeni bir kredi destek paketiyle esnaf ve zanaatkarların huzurunda olduklarını söyledi. Esnafa Halkbank vasıtası ile 60 ay vadeyle yüzde 7,5 faiz oranıyla 100 milyar liralık bir kredi kampanyası başlattıklarını müjdeledi. Kredi üst limitlerini 1 milyon liradan 1,5 milyon liraya yükselttiklerini vurguladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin organizasyonuyla yetkin iktisatçılarla bir araya geldiklerini, ekonomi programını ve gelişmeleri değerlendirme fırsatı bulduklarını aktardı.

Cumhurbaşkanı, iktisatçılarla yaptıkları sohbetlerde, Türkiye’nin üretim ve istihdam odaklı ekonomi programıyla her konuda olduğu gibi bu alanda da dünyanın önünde gittiğinin görüldüğünü söyledi.

GCM Yatırım Banner

2021 yılının Mart ayında başlatılan kadın girişimci kredisinden 140 bin kadının yararlandığını, 17 milyar liranın üzerinde bir kaynak kullanıldığını bildirdi.

Genç girişimciler için yüzde 0 faizli kredilerini 100 bin liradan 300 bin liraya çıkardıklarını kaydetti. Yaş sınırını da 30’dan 35’e yükselttiklerini öne süren Erdoğan, Halkbank’tan kredi kullanıp takibe düşen esnaflar için 6 aya kadar geri ödemesiz, 36 aya kadar vadeli yüzde 4 faizli krediyle borcunu tasfiye imkanı sağladıklarını kaydetti.

Ayrıca yılda 2 defa üniversite öğrencileri için de okullara gidiş ve dönüş için ulaşım desteği sağlanacağını ifade etti.

Doğalgaz Depoları Yüzde 100 Dolu

Doğalgaz depolarının ise yüzde yüz dolu olduğunu, enerjiye yönelik oluşabilecek durumlara önlem aldıklarını ileri sürdü. Umman, Katar, Endonezya, Malezya, Nijerya, Kazakistan ve BAE ile enerji alanında yeni iş birliği temaslarında bulunduklarını açıkladı.

“Bir gece ansızın gelebiliriz” sözünü hatırlatarak bunu harfiyen yerine getirdiklerini dile getirdi ve “Sahip olduğumuz yetişmiş insan gücü, donanım ve teknolojik imkanlar sayesinde her alanda, inayetine muhtaç olmadan başımız dik bir şekilde kendi başımıza bakabiliyoruz.” dedi.

Pusuda Bekliyorlar

Başörtüsü konusunda yasakçı zihniyetin hala pusuda beklediğini söyleyen Erdoğan, konunun tekrar gündeme gelmesiyle meselenin çözümünü doğrudan anayasa güvencesi altına alma teklifinde bulunduklarını açıkladı.

Yetkililere bu düzenleme temelinde aile kurumunun güçlendirilmesine yönelik kapsamlı bir anayasa değişikliği hazırlığı yapmaları için talimat verildiğini duyurdu. Konunun meclis gündemine geldiğinde bu konuda kimin nasıl bir tutum içinde olacağını hep birlikte göreceklerini ifade etti.

Ermenistan Başbakanı Paşinyan ile Prag’da görüştüğünü hatırlatan Erdoğan, yaşanan her gelişmede, Türkiye’nin AB ve Avrupa coğrafyası için kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Alevi Kültür Cemevi Başkanlığı

Bu topraklar üzerinde yapılmamış eser, hizmet, milletin çözülmemiş hiçbir meselesini bırakmamakta kararlı olduklarını belirtti. Alevi-Bektaş vatandaşların talep ve beklentilerini teslim ettiklerini, hemen çözülebilecek durumda olanları valilik ve belediyeler vasıtasıyla çözdüklerini aktardı.

Sunulan hizmetlerin sürekliliğini sağlayabilmek için Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde Alevi Kültür Cemevi Başkanlığı’nı kurma kararı aldıklarını duyurdu.

“Alevi-Bektaşi İnanç Önderlerine Kadro Verilecek”

Cemevi erkan hizmetlerini yürüten Alevi-Bektaş inanç önderlerine bu kurum bünyesinde kadro verileceğini bildiren Erdoğan, vakıf mülklerine kira ödemek durumunda kalan Alevi-Bektaşi kurumlarının buralardan ücretsiz istifade edebileceğini belirtti. Bununla birlikte Türkiye’nin demokratikleşme reformlarından birinin daha hayata geçirildiğini kaydetti.

“Küresel Krizin Yıkıcı Etkilerini En aza İndirdik”

Erdoğan, küresel ekonomik krizin ve güvenlik tehditlerinin arttığı bir dönemden geçildiğini, bu sancılı dönemde Türkiye’nin de elbette etkilendiğini söyledi. Küresel krizin yıkıcı etkilerini en aza indirmeyi başarabildiklerini vurguladı. Türkiye’nin diğer devletlerden farklı olarak uzunca bir süredir maruz kaldığı saldırıların ve tuzakların etkisiyle tehditleri önceden görebilmeye sahip olduğunu vurguladı.

Diplomaside uzunca süredir uğranılan haksızlıklar ve çifte standart, bölgesel dalgalanmalar konusunda yapıcı ve yeni politikalar sağladığını belirtti.

“Refah Kayıplarını Giderecek Adımları Birer Birer Atıyoruz”

Enflasyonla mücadeleyi sürdürürken her kesimden insanların hayat pahalılığının yol açtığı refah kayıplarını giderecek adımları birer birer attıklarını söyleyen Erdoğan, her programda çeşitli kesimlere yönelik, ekonomik ve demokratik müjdeleri açıkladıklarını kaydetti.

Sosyal konut başvurusunun 7,2 milyona ulaştığını söyledi. Konut, kira ve emlak fiyatlarındaki dengesiz yükselişlerin kendilerini yeni ve daha büyük adımlara yönelttiğini vurguladı.

“Arsalara Ev Yapabilmeleri için Destek Verilecek”

Arsa fiyatlarını piyasa bedelinin çok altında bir şekilde vatandaşlara sunmakla kalmayıp, evlerini bir an önce yapabilmeleri için de destek vereceklerini müjdeleyen Cumhurbaşkanı “Bu projeye müşterek parselleri de dahil ediyoruz. Hak sahipleri çoğunluğu sağladıkları zaman TOKİ’ye başvurarak talepte bulunabilecek.” dedi.

Arsaların tapularının tamamının 2 yıl içinde biteceğini, müstakil parsellerin 192 bin TL, hisselilerin 112 bin 500 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulacağını aktardı.

Sosyal konutların inşasına ise 25 Ekim’de 5 bin konutun temelini atarak başlayacaklarını bildirdi. Kampanyanın Türkiye’de açacağı ekonomik hareketliliğinin 2 milyar liraya ulaşacağını sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.