Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Eski PBOC Yetkilisi: FED’in Kararları Resesyon Riskini Artırıyor

Eski PBOC yetkilisi Sheng Songcheng, ABD Merkez Bankası'nın para politikasına yönelik kararlarının dünya çapında büyük etkisinin olduğunu söyledi.
Eski PBOC Yetkilisi: FED’in Kararları Resesyon Riskini Artırıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çin Halk Bankası (PBOC) istatistik ve analiz departmanı eski direktörü Sheng Songcheng, ABD Merkez Bankası’nın (FED) kararlarına yönelik değerlendirmede bulundu.

Eski PBOC yetkilisi, Fed’in enflasyonla mücadele etmek için faiz oranlarını yükseltmesinin birçok para birimini zayıflattığını söyledi. Ayrıca gelişmekte olan ülkelerden sermaye çıkışlarını teşvik ettiğini belirtti. Fed’in 1980’lerden bu yana en agresif faiz artırım döngüsünün küresel piyasaları istikrarsızlaştırdığını ve diğer ekonomilere zarar verdiğini açıkladı.

FED’in Şahin Duruşu Dünya Çapında Resesyon Riskini Artırıyor

Songcheng, ABD Merkez Bankası’nın faiz artırım kararlarının finansal sistemde birçok köklü sorunu tetiklediğini ifade etti. Fed faiz oranlarını yükselttiğinde doların baskın küresel statüsünden dolayı diğer ülkelerin merkez bankalarının da faiz oranların yükseltmek zorunda kaldığına değindi.

Fed’in şahin duruşunun doları yükselttiğini ve bununla birlikte dünya çapında resesyon risklerini artırdığını kaydetti. Faiz artırımlarının ABD enflasyonuna bir etkisinin olmadığını durgunluk riskini artırdığını söyledi. Fed’in kararlarının kendine fayda sağladığını ve başkalarına zarar verdiğinin altını çizdi.

Art Arda Gelen Faiz Artırımları Şirketlerin Borç Yükünü Kötüleştiriyor

Eski direktör Songcheng,  ABD Merkez Bankası’nın enflasyonu kontrol altına almasının gerektiğini ifade etti. Aynı zamanda bilançosunu küçültmeyi hızlandırması gerektiğini savundu.

GCM Yatırım Banner

Dünya çapında düşük enflasyon ortamını destekleyen faktörlerin azaldığını ayrıca pandemi döneminin ve iklim değişikliğinin şirketler için daha yüksek işletme maliyetlerine yol açtığını kaydetti. Art arda gelen faiz artışlarının şirketlerin borç yükünü daha da kötüleştirdiğini aktardı.

Bu gelişmelerin öncesinde Eylül ayının başlarında PBOC, dijital yuan kullanımının yaygınlaşması için yeni tavsiyeler sundu. Dijital yuan (e-CNY) sistemi ile geleneksel e-ödeme teknolojileri arasındaki bağlantının sağlanmasının gerektiğini belirtti. Bu konuda çaba gösterilmesinin gerektiğine değindi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın