Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Merkez Bankası: Dijital Yuanın Kullanım Alanını Genişletin!

Çin Merkez Bankası, uzun süredir altyapı çalışmaları süren dijital yuanın kullanım alanlarının genişletilmesi çağrısında bulundu. Detaylar haberde;
Çin Merkez Bankası: Dijital Yuanın Kullanım Alanını Genişletin!
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto para birimlerine karşı mesafeli duran ve sektöre çeşitli yasaklar getiren Çin, dijital yuanın gelişimini teşvik etmeye devam ediyor. Çin Merkez Bankası (PBOC) dijital yuan kullanımının yaygınlaşması için yeni tavsiyelerde bulundu.

PBOC, tüketiciler için dijital para biriminin kullanımını daha rahat ve kolay hale getirmek için dijital yuan (e-CNY) sistemi ile geleneksel e-ödeme teknolojileri arasındaki bağlantının sağlanması gerekliliğine işaret etti. Bu konuda artık çok daha fazla çaba gösterilmesi gerektiğini ifade etti.

Yifei, Sistemi Geliştirmek için Tavsiyelerini Sıraladı

Çin Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Fan Yifei, Pekin’de yakın tarihli dijital bankacılık temalı bir etkinlikte konuşurken konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Dijital yuanın kullanımına yönelik senaryoları ve ortamı genişletmek adına daha fazla çaba gösterilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Yifei’ye göre farklı ödeme teknolojilerinin birbirine bağlanmasını teşvik etmek için dijital kimlikler, Bluetooth ve QR kodları gibi alanlarda daha fazla mevzuat ve standart birleşmesi olması gerekiyor. Yifei bu durumun merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) kullanıcıları için rahatlığı artıracağının altını çizdi.

Yifei ayrıca, kullanıcı bilgilerinin ifşa edilmesini önlemek ve veri güvenliğine yönelik potansiyel tehlikeleri en az seviyeye indirebilmek amacıyla uygulanabilir teknolojiyi modernize ederek dijital yuan kullanımının güvenliğini artırma gereğini vurguladı.

Çin Hükümeti CBDC Kullanımını Teşvik Ediyor

Çin hükümeti, Çin ekonomisi potansiyel olarak “çöküşün eşiğinde” olduğu için e-CNY girişimine büyük bir özveriyle yaklaşıyor. Buna ek olarak, dijital yuan pilot projesine katılan yerlerin sayısını istikrarlı bir şekilde artırıyor.

Projenin kullanım alanları önemli ölçüde artarken, en son örnek toplu taşıma alanından geldi.

Guanzhou şehrinde 10 toplu taşıma güzergahında CBDC ile halk otobüsü yolculukları için ödeme yapılabileceği duyuruldu. Bunun kısa süre öncesinde Ningbo şehrinde benzer şekilde yolcuların artık e-CNY ile 125 istasyonda metro yolculukları için ödeme yapabilecekleri duyurulmuştu.

Bununla birlikte, Cornell Üniversitesi’nde uluslararası ticaret ve ekonomi profesörü olarak görev yapan Eswar Prasad’a göre Çin’de bir CBDC’nin kullanım durumu şu an için hala “oldukça zayıf” durumda.

CBDC’lerin yanı sıra, Ağustos ayında Çin Enerji İdaresi (CEA), bağımsız enerji üretim birimleri ile eyalet ve ulusal ağlar arasındaki enerji ticaretini teşvik etmek için blok zinciri tabanlı enerji ticareti platformlarının kullanımını araştırmaya hazır olduğunu duyurmuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%