Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EPDK Başkanı Duyurdu: Akaryakıt Fiyatlarına İndirim Geliyor

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, ham petrole bazı ülkeler tarafından uygulanan indirimlerin, akaryakıt üzerinden tüketiciye yansıtılacağını açıkladı.
EPDK Başkanı Duyurdu: Akaryakıt Fiyatlarına İndirim Geliyor
HABER GİRİŞ

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, akaryakıt fiyatlarında indirim yapılacağına ilişkin açıklamada bulundu. Yılmaz, rafinerilere yazı gönderdiklerini bazı ülkelerin ham petrole yaptığı indirimlerin tüketiciye yansıtılmasını istediklerini belirtti.

Ham petrol fiyatlarında bazı ülkelerin indirim yaptığını anımsatan Yılmaz, “Özellikle bazı ülkelerden ithal edilen ham petrol ve işlenmiş ürünler, rafineriler için önemli bir kar avantajına sebep oldu. Bunun tüketicilere de yansıtılması gerekiyor.” diye konuştu.

Yılmaz, yapılacak güncelleme neticesinde benzin ve motorinde 1 ila 1,5 TL düzeyinde bir indirim olacağı bilgisini verdi. Yılmaz, benzin ve motorin fiyatlarının serbest piyasada oluştuğunu belirterek, EPDK olarak hem rafineri-dağıtıcı ve bayii gibi piyasa oyuncularının uygulamalarını hem de fiyat hareketlerini sıkı şekilde takip ettiklerini vurguladı.

Rafinerilerin gerekli adımı hızla atmasını ve marj oranını gönderilen yazı doğrultusunda güncellemesini beklediklerini sözlerine ekledi. Halihazırda akaryakıt fiyatlarının litre fiyatı 40 TL’nin üzerinde bulunuyor.

İstanbul’da benzinin litre fiyatı yaklaşık 41,22 TL olurken, motorin 44,3 TL seviyesinde bulunuyor. Fiyatlar iller, ilçeler ve bayiler arasında farklılık gösteriyor. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın