Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Enerji Devinden İtalya’daki GES Yatırımı Hakkında Bilgilendirme

Yeo Teknoloji tarafından İtalya’daki güneş enerjisi santrali yatırımına ilişkin bilgilendirme yapıldı. Şirket finansman kredisinin alındığını bildirdi.
Enerji Devinden İtalya’daki GES Yatırımı Hakkında Bilgilendirme
HABER GİRİŞ

Borsada işlem gören enerji şirketlerinden Yeo Teknoloji Enerji ve Endüstri A.Ş. tarafından yeni yatırıma ilişkin süreç bilgilendirmesi yapıldı. Şirketten konuyla ilgili Kamuyu Aydınlatma Platformu’na gönderilen bildirimde, İtalya’daki güneş enerjisi santrali yapımına ilişkin finansman kredisinin alındığı bilgisi verildi.

Açıklamada şirketin yüzde 51 ortaklığı olduğu Defic Globe iştiraki Yiltun Energie SRL’nin İtalya’da kurulu gücü 7,4 MW olan güneş enerjisi santrali yatırımının inşasına başladığı hatırlatıldı.

Yeo Teknoloji konuyla ilgili son duyurusunda, “Bugüne kadar özkaynaklarımızdan karşıladığımız ilgili yatırımın finansman sürecinin tamamlandığı, kredi ve teminat sözleşmelerinin imzalandığı ve uzun vadeli proje finansman kredisi hesaplarımıza geçmiştir.” ifadelerini kullandı.

İtalya Bressena bölgesinde yapılacak olan bu proje haricinde İtalya Sicilya’da lisanslama süreçleri devam eden 125 MW kapasiteli iki ayrı proje daha olduğu belirtilen açıklamada, lisanslama süreçlerinin tamamlanmasının ardından bu projelerin de yatırımlarına başlanması planlandığı kaydedildi.

2024 ikinci çeyreğinde faaliyete geçmesi planlanan santral ile Romanya’da işletmeye aldığı 18,5 MW kapasiteli tesisin ardından ikinci yurtdışı enerji yatırımı da işletmeye alınmış olacak. Şirketten yapılan duyuruda, yenilenebilir enerjide 2030 yılına kadar 1 GW kapasite hedefine dikkat çekilirken, son yatırım ile global oyuncu olma yolunda yeni bir adım atıldığı belirtildi.

GCM Yatırım Banner
YEOTK hisse grafiği
Kaynak: Paratic Piyasalar

Yeo Teknoloji dün yaptığı bir diğer duyuruda, ABD’nin Georgia eyaletinde güneş enerji santrali yatırımı kapsamında yeni şirket kurulduğunu açıklamıştı. Şirketin hisseleri YEOTK, borsadaki genel düşüş trendinden olumsuz etkilendi ve son günlerde kayıplarını artırdı.

Hisse senedi haftalık bazda yüzde 20’ye yakın kayıp yaşadı ve 143 TL’ye kadar geriledi. YEOTK’da en yüksek seviye Eylül ayında 286 TL ile görülmüştü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.