Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yüzde 10 Düşen Enerji Şirketinden ABD’de Yeni Yatırım

Borsa İstanbul’da YEOTK koduyla işlem gören Yeo Teknoloji, ABD’nin Georgia eyaletinde güneş enerji santrali yatırımı kapsamında yeni şirket kurduğunu duyurdu.
Yüzde 10 Düşen Enerji Şirketinden ABD’de Yeni Yatırım
HABER GİRİŞ

Yeo Teknoloji Enerji ve Endüstri (YEOTK), Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden yeni şirket kurulumu hakkında açıklama yaparak yatırımcıları bilgilendirdi. Yeni şirketin, Yeo Teknoloji’nin iştiraki olan Yeo Enerji Yatırımları ve ABD’de enerji sektöründe faaliyet gösteren yerel bir firma ortaklığında kurulduğu belirtildi.

Yeni ortaklıkta ABD’li yerel şirketin yüzde 25 hisseye, Yeo Enerji Yatırımları’nın yüzde 75 hisseye sahip olacağı belirtildi. Söz konusu projede inşaat, mühendislik, devreye alma dahil anahtar teslim işlerini Yeo Teknoloji’nin üstleneceği aktarıldı. Yeni şirketin ABD – Georgia eyaletinde 62 MWp kapasiteli güneş enerji santrali yatırımı ve geliştirilmesine yönelik faaliyet göstereceği ifade edildi.

Şirket kurulumunun ardından Georgian Power Company ile 2044 yılına kadar geçerli elektrik alım sözleşmesinin imzalanması amacıyla görüşmeler devam ettiği, 2024’ün ilk çeyreğinde tamamlanmasının beklendiği paylaşıldı.

Yeo Teknoloji, yenilenebilir enerjide 2030 yılına kadar 1 GW kapasite hedefleyen şirketin, yatırımcı kimliği ile dünyanın farklı coğrafyalarındaki ofisleri ve iş yapma kabiliyeti ile global oyuncu olma yolunda yeni bir adım attığını duyurdu.

Yüzde 10 Düşen Enerji Şirketinden ABD’de Yeni YatırımKaynak: Paratic Piyasalar

GCM Yatırım Banner

Borsa İstanbul’da sert geri çekilmeler devam ederken Yeo Teknoloji hisselerinin de haftanın ilk işlem gününde taban olması dikkat çekti. Güne 159,6 TL’den başlayan YEOTK, günün neredeyse tamamında negatif yönlü hareket etti ve 18.00 itibarıyla yüzde 10 düşüşle 144 TL’ye geriledi. Haftalık yüzde 25,2, aylık yüzde 34,7 oranında değer kaybeden hisse yıllık en düşük 49,7 TL, en yüksek 286 seviyelerini gördü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.