Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB’den Villeroy Enerji Desteğinin Kaldırılmasını İstedi

Avrupa Merkez Bankası yetkilisi François Villeroy de Galhau, daha önce alınan enerji önlemlerinin gevşetilmesi gerektiğini söyledi.
ECB’den Villeroy Enerji Desteğinin Kaldırılmasını İstedi
HABER GİRİŞ

Fransız Avrupa Merkez Bankası (ECB) politika yapıcısı François Villeroy de Galhau, Avrupa hükümetlerinin ECB’nin enflasyonla mücadelesine yardımcı olmak için geçen yıl enerji fiyatlarındaki şokun etkisini yumuşatmak için aldığı önlemleri azaltması gerektiğini söyledi.

Fransa Merkez Bankası’nın da başkanı olan Villeroy, ECB’nin tek başına enflasyonu getirmesinin beklenemeyeceğini ve hükümetlerin de oynayacağı bir rol olduğunu belirtti.

Villeroy konuşmasında, “Mali politikalar, Avrupa Komisyonu’nun dün haklı olarak savunduğu gibi, her şeyden önce enerji sübvansiyonlarını rafa kaldırmalı ve ayarlamalı ve konsolide etmelidir.” ifadelerine yer verdi.

Avrupa Komisyonu, tüm AB hükümetlerinin kamu maliyesini kontrol altında tutmak ve 2024’te önerilen yeni mali kurallarla uyumlu kalmak için enerji fiyatlarına yönelik destek önlemlerini bu yılın sonuna kadar sonlandırılması çağrısında bulunmuştu.

Euro Bölgesi son dönemde inatçı hale gelen enflasyonu düşürmek için politika araçlarını kullanmaya devam ediyor. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde son açıklamasında, enflasyonun çok yüksek olduğunu ve böyle kalmaya devam edeceğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

ECB bu ay yapmış olduğu son toplantısında 25 baz puanlık faiz artırımı gerçekleştirdi ve oranları yüzde 3,75 seviyesine taşıdı. Euro Bölgesi’nde Nisan ayı enflasyonu ise yüzde 7,0 olarak açıklanmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.