Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ECB Başkanı: Enflasyon Çok Yüksek ve Böyle Kalmaya Devam Edecek

Lagarde, yazdığı bir blog yazısında bankanın hedefleri ile ilgili konulara değindi ve enflasyonun çok yüksek olduğunu söyledi. İşte detaylar;
ECB Başkanı: Enflasyon Çok Yüksek ve Böyle Kalmaya Devam Edecek
Yorum

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, ECB’nin kuruluşunun 25. yılına ilişkin bir blog yazısı kaleme alarak bankanın çalışmaları hakkında bilgi verirken enflasyonu da değerlendirdi. Lagarde, Bankanın Kovid 19 salgınında önlemler açıklayarak salgına hızlı bir şekilde yanıt verdiğini hatırlattı.

Bugünlerde alışılmışın dışında olan yüksek enflasyonu düşürmek için aynı kararlılıkla hareket edildiğini vurguladı. Enflasyonun yıllarca çok düşük kaldıktan sonra artık çok yüksek ve uzun süre böyle kalmayı sürdüreceğini belirtti.

Enflasyonun paranın değerini ve satın alma gücünü azalttığını, Avrupa Bölgesi’ndeki insanları ver şirketleri etkilediğini aktardı. Bunun özellikle toplumlardaki en savunmasız kesimleri olumsuz şekilde etkilediğini ifade etti.

Hedef Enflasyon Oranı Yüzde 2

ECB Başkanı, enflasyonu orta vadeli yüzde 2 hedefine geri getireceklerini, bu nedenle faiz oranlarını rekor bir hızla artırdıklarını paylaştı. Bunu hedefe geri düşürmek için faizleri yeterince sınırlayıcı seviyelere getireceklerini kaydetti.

ECB’nin 25. yıldır yaptığı çalışmaların altını çizen Lagarde, kendisinden önceki ECB Başkanlarının da görevini yerine getirerek Avrupa’nın geleceğinin temellerini güçlendirmeye her zaman dikkat ettiğini söyledi.

Temmuz 2022’den beri faiz oranlarını peş peşe 7 kez, toplamda 375 baz puan artıran ECB’nin 15 Haziran’da gerçekleşecek toplantıda 25 baz puanlık artış yapması bekleniyor. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu