Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ECB Üyesi Uyardı: Piyasalar Enflasyonu Küçümsüyor

Mart’ta faiz artırımının süreceğine işaret eden Christine Lagarde’nin ardından ECB’den bir diğer şahin mesaj geldi. Piyasalar enflasyonu hafife alıyor…
ECB Üyesi Uyardı: Piyasalar Enflasyonu Küçümsüyor
Yorum

Fiyat artışları, küresel merkez bankalarının politikalarıyla hafiflese de oranlar yüksek seyrini sürdürüyor. Enflasyonla mücadelede para politikasının yönü ise hala sıkılaşmaya ilerliyor.

Dün yaptığı bir açıklamada Mart’ta faiz artırımının süreceğine işaret eden Avrupa Merkez Bankası Başkanı (ECB) Christine Lagarde’nin ardından bugün gelen yorum, görüşü destekliyor.

ECB Yönetim Kurulu Üyesi Isabel Schnabel, Bloomberg’e verdiği demeçte neredeyse tüm senaryolar için Mart ayında 50 baz faiz artırımına daha ihtiyaç duyulacağını söyledi.

Yatırımcıların enflasyonun kalıcılığını ve enflasyonu kontrol altına almak için gereken tepkiyi hafife alma riski olduğunun altını çizdi.

ECB yılın ilk toplantısında, beklentilerle paralel olarak Euro Bölgesi için 50 baz puanlık artırım ile politika faizini yüzde 3 seviyesine çıkarmıştı. ECB’nin bir sonraki toplantısı 16 Mart’ta gerçekleştirilecek.

ECB Üyesi: “Piyasalar Mükemmelliği Fiyatlıyor, Enflasyon Daha Kalıcı Olabilir”

Altta yatan fiyat baskılarının gücüne ve daha hızlı ücret artışlarına atıfta bulunan Schnabel, “Zafer iddia etmekten hala çok uzağız” dedi.

Ekonominin faiz oranı artışlarına tepkisinin, önceki dönemlere göre daha zayıf olabileceğini belirterek bunun gerçekleşmesi durumunda daha güçlü hareket etmek zorunda kalabilecekleri konusunda uyardı.

Piyasaların Avrupa Merkez Bankası’nın yüzde 3,5 oranındaki sıkılaştırmayı durduracağını varsaymakta haklı olup olmadığı sorusunu bunun fazla iyimser olabileceği sinyaliyle yanıtladı.

“Piyasalar mükemmelliği fiyatlıyor. Enflasyonun çok hızlı bir şekilde yüzde 2’ye düşeceğini ve orada kalacağını, ekonominin ise gayet iyi gideceğini varsayıyorlar. Bu çok iyi bir sonuç olurdu, ancak enflasyonun şu anda finansal piyasalar tarafından fiyatlandırıldığından daha kalıcı olma riski var.”

Sonuçta Euro Bölgesi’ndeki manşet enflasyon, enerji maliyetleriyle birlikte beklenenden daha hızlı düşse de çekirdek göstergeler hala rekor seviyelerde tutunuyor.

Euro Bölgesi’nde Ocak ayı enflasyonu yıllık bazda yüzde 8,5’ken çekirdek enflasyon yüzde 5,2’de sabit kaldı. Schnabel, geniş enflasyon düşüşünün bile henüz başlamadığını vurgulayarak Haziran ayından sonra nicel sıkılaştırmanın hızlandırılabileceğini sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu