Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Lagarde Mart’ta Faiz Artırımının Süreceğinin Sinyalini Verdi

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, bundan sonraki toplantılarda faiz politikasının süreceğini söyledi.
Lagarde Mart’ta Faiz Artırımının Süreceğinin Sinyalini Verdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulunda yüksek enflasyon ve faiz artırımlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Lagarde çekirdek enflasyonun hala yüksek olduğunu belirterek, ECB’nin faiz oranlarını Mart toplantısında da artırmaya devam edeceğini söyledi.

Enflasyonun halen çok yüksek olduğunu belirten Lagarde, iki haneli olan orta vadeli hedefin çok uzağında olduklarını söyledi. Enerji fiyatları ve diğer girdi maliyetlerindeki önceki artışın tüketici fiyatlarına yansımaya devam ettiğini vurgulayan Lagarde, çekirdek enflasyonun yüzde 5,2 ile hala yüksek seviyede olduğunu ifade etti.

Mart Ayında Faiz Artırımı Yolda

ECB Başkanı Lagarde genel kuruldaki konuşmasında, “Temel enflasyon baskıları göz önüne alındığında, Mart’ta gerçekleştireceğimiz bir sonraki toplantımızda faiz oranlarını 50 baz puan daha artırmayı planlıyoruz ve ardından para politikası duruşumuzu değerlendireceğiz.” ifadelerini kullandı.

Lagarde, ekonomide güvenin artmasına ve enerji fiyatlarının düşmesine rağmen ECB’nin ekonomik faaliyetlerin yakın vadede zayıf kalmasını beklediğini, güçlü istihdam ivmesiyle desteklenen ücretlerin daha hızlı arttığını söyledi.

Yüksek enflasyonun ücretlere daha güçlü etki ettiği riskinin görmezden gelinemeyeceğini sözlerine ekledi. ECB Şubat ayındaki son toplantısında politika faizini 50 baz puan artırarak, oranları 2008’den bu yana en yüksek seviyeye taşıdı. Faizler bu karar ile yüzde 3,25 seviyesine çıkmıştı.

GCM Yatırım Banner

Euro Bölgesi’nde Ocak ayında açıklanan enflasyon verisi ise yüzde 8,5 olarak açıklanmıştı. ECB’nin bir sonraki toplantısı 16 Mart’ta gerçekleştirilecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın