Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ECB Faizleri 2008’den Bu Yana En Yüksek Seviyeye Çıkardı

Avrupa Merkez Bankası tarafından yapılan yılın ilk toplantısında faiz kararı açıkladı. Banka aldığı karar ile sıkılaştırma politikasını sürdürüyor. Detaylar geliyor...
ECB Faizleri 2008’den Bu Yana En Yüksek Seviyeye Çıkardı
Son Güncelleme: 
Yorum

Küresel piyasalar için veri gündeminin yoğun olduğu haftada takip edilecek başlıca veriler arasında, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz kararı da yer alıyordu. ECB yılın ilk toplantısında almış olduğu faiz kararını açıkladı. Banka beklentilerle paralel olarak hareket etti ve Euro Bölgesi için 50 baz puanlık artırım ile politika faizini yüzde 3 seviyesine çıkardı.

Bu karar ile ECB faizleri 2008’den bu yana en yüksek seviyeye çıkarmış oldu. Karar bir gün önce açıklanan Ocak ayı yıllık enflasyon verisinin ardından alındı. Euro Bölgesi enflasyonu Ocak’ta yüzde 8,5 olarak açıklandı ve aylık bazda düşüşün devam ettiği görüldü.

Mart Toplantısı için 50 Baz Puan Sinyali

ECB faizleri geçen yılın Temmuz ayındaki yüzde 0 seviyesinden bu yana artırmayı sürdürüyor. Açıklamada temel enflasyon baskıları ışığında, Mart ayındaki bir sonraki para politikası toplantısında faiz oranlarının 50 baz puan daha artırılmasının planlandığı belirtildi.

Faiz oranlarını kısıtlayıcı seviyelerde tutmanın, talebi azaltarak zaman içinde enflasyonu düşürecek ve aynı zamanda enflasyon beklentilerinde kalıcı bir yukarı yönlü kayma riskine karşı koruma sağlayacağı vurgulandı. Gelecekteki politika faizi kararlarında, verilere bağlı olunacağı ve toplantıdan toplantıya bir yaklaşım izleneceği aktarıldı.

Enflasyonda Yüzde 2 Hedefi Sürüyor

ECB açıklamasının devamında, enflasyonun orta vadede yüzde 2 hedefine geri dönmesini sağlamak için yetkisi dahilindeki tüm enstrümanlarını ayarlamaya hazır olduğunu belirtti.

Euro Bölgesi ülkelerinde para politikasının aktarımına yönelik ciddi bir tehdit oluşturan haksız, düzensiz piyasa dinamiklerine karşı bu araçların kullanılabileceği ve fiyat istikrarı görevinin daha etkin bir şekilde yerine getirileceği ifade edildi.

ECB’nin faiz kararı öncesinde bu hafta Federal Rezerv ve İngiltere Merkez Bankası’nın da hamleleri takip edildi. Federal Rezerv dün 25 baz puanlık faiz artırımı ile oranları yüzde 4,75 seviyesine çıkararak sıkılaşma politikasını sürdürdü.

Son olarak İngiltere Merkez Bankası da 50 baz puanlık artırımı ile faizleri 15 yılın en yüksek seviyesine çıkardı. Geçen yıldan bu yana enflasyonun küresel ölçekte bir endişe halini alması, merkez bankalarının sıkılaşma adımlarını beraberinde getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu