Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere Faiz Artırımlarını Sürdürüyor: Oran Yüzde 4’e Çıktı

İngiltere Merkez Bankası yılın ilk faiz kararını açıkladı. Banka 50 baz puanlık faiz artırım kararı aldı. Ayrıntılar geliyor...
İngiltere Faiz Artırımlarını Sürdürüyor: Oran Yüzde 4’e Çıktı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Enflasyonun küresel düzeyde endişe haline gelmesi ile merkez bankaları sıkılaştırmaya yönelik adımlarını sürdürüyor. İngiltere Merkez Bankası, bu hafta küresel piyasaların beklediği faiz kararını açıkladı. Banka yılın ilk toplantısında 50 baz puan faiz artırım kararı aldı ve oranı yüzde 4 seviyesine çıkardı. Bu karar ile faizler 15 yılın en yükseğini görmüş oldu.

Merkez bankasından yapılan açıklamada, yüksek enerji fiyatlarının, enflasyonun ana nedenlerinden biri olduğu belirtildi. Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin gaz fiyatlarında büyük artışlara yol açtığı ve yurt dışından ithal edilen mallar için yüksek fiyatların büyük rol oynadığı aktarıldı.

Geçen yıl yüksek enflasyonun insanlar üzerindeki etkisinin büyük olduğu belirtilen açıklamada, “Sağlıklı bir ekonomi için düşük ve istikrarlı enflasyon hayati önem taşımaktadır. Hane halkının ve işletmelerin geleceği güvenle planlayabildiği ve paranın değerini koruduğu bir ekonomi.” ifadeleri kullanıldı.

İngiltere Merkez Bankası, bu yıl enflasyonun hızla düşmesini beklediğini ve Aralık 2021’den bu yana faizlerin yüzde 0,1’den yüzde 4’e çıkarıldığını hatırlattı. Yüksek faiz oranlarının insanların yaşamları üzerinde gerçek bir etkisi olduğu kabul edilirken, ancak bunu yaparak enflasyonun daha erken düşürülebileceği kaydedildi.

‘Enflasyon Düşüyor Ancak Hedefin Üzerinde’

İngiltere Merkez Bankası açıklamasında, enflasyonun düşmeye başladığını ancak Aralık ayında fiyatların bir yıl öncesine göre hala yüzde 10,5 daha yüksek olduğunu belirtti. Bunun yüzde 2 hedefinin çok üzerinde olduğunun altı çizildi.

GCM Yatırım Banner

Küresel tüketici fiyatlarının, Birleşik Krallık da dahil olmak üzere pek çok gelişmiş ekonomide zirve yapmış olmasına rağmen yüksek olmaya devam ettiği belirtildi. Toptan gaz fiyatlarının son zamanlarda düştüğü ve küresel tedarik zincirindeki aksamanın, talepteki yavaşlamanın ortasında hafiflemiş göründüğü kaydedildi.

Birçok merkez bankası para politikasını sıkılaştırmaya devam etse de, piyasa fiyatlandırmasının, politika faizlerinde daha fazla düşüşü gösterdiği belirtildi. Yerel enflasyonist baskıların beklenenden daha güçlü olduğu vurgulanan açıklamada, hem özel sektör düzenli maaş artışı hem de hizmet TÜFE enflasyonunun tahminlerin oldukça üzerinde gerçekleştiği kaydedildi.

Para politikası aktarımındaki gecikmeler göz önüne alındığında, Aralık 2021’den bu yana yapılan artışların önümüzdeki çeyreklerde ekonomi üzerinde artan bir etkiye sahip olmasının beklendiği ifade edildi.

Yurt içi enflasyonist baskıların ne ölçüde hafifleyeceğinin oranlardaki önemli artışların etkisi de dahil olmak üzere ekonominin gelişimine bağlı olacağı belirtildi. Merkez bankasının faiz kararı, Aralık ayı enflasyon rakamlarının ardından geldi. Ülkede enflasyon Aralık’ta yüzde 10.5 olarak açıklandı ve çift hanede olmayı sürdürdü.

Diğer yandan dün akşam saatlerinde ABD Merkez Bankası (FED) yılın ilk toplantısında 25 baz puanlık faiz artırım kararı almıştı. FED Başkan Powell, faiz kararının ardından yaptığı açıklamada, ABD ekonomisinin geçen yıl ciddi anlamda yavaşladığını ve enflasyonu yüzde 2 seviyesine indirmekte kararlı olduklarını vurgulamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.