Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere Enflasyonu Aralık’ta Düşmesine Rağmen Çift Hanede

Birleşik Krallık’ta enflasyonun Ekim ayında zirve yapmasının ardından aşağı yöndeki hareketini sürdürüyor. Son veriler haberde...
İngiltere Enflasyonu Aralık’ta Düşmesine Rağmen Çift  Hanede
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) tarafından İngiltere’nin Aralık ayı enflasyon verileri yayınlandı. Ülkede enflasyon Ekim ayında 41 yılın zirvesine ulaştıktan sonra düşüşünü sürdürüyor. Yayınlanan verilere göre, yıllık tüketici fiyat enflasyonu oranı Kasım ayındaki yüzde 10,7 olan seviyeden, Aralık ayında yüzde 10,5’e geriledi.

Bu Ekim ayındaki 41 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 11,1 zirvesinin ardından gerçekleşti. Aralık ayında açıklanan enflasyon beklentiler ile paralel olarak seviyede oldu. Bununla birlikte, dalgalı gıda, enerji, alkol ve tütün fiyatlarını hariç tutan çekirdek enflasyon, yüzde 6,3 olarak gerçekleşti ve bir önceki aya kıyasla sabit kaldı.

İngiltere enflasyon grafiği
Kaynak: ONS

ONS, enflasyondaki yavaşlamanın kısmen motor yakıt fiyatlarındaki gevşemeden kaynaklandığını söyledi. İngiltere’den gelen veriler, ABD’de Aralık ayı enflasyonunun yüzde 6,5 ile 15 ayın en düşük seviyesine gerilemesinin ardından açıklandı. Daha önce ön okumalara göre Euro Bölgesi enflasyonu da tek hane olarak gerçekleşmişti.

İngiltere Merkez Bankası, enflasyonu yüzde 2 hedefine indirmek için faiz oranlarını Kasım 2021’deki yüzde 0,1 seviyesinden, yüzde 3,5’e kadar yükseltti. Piyasalar 2 Şubat’ta yapılacak bir sonraki toplantıda 50 baz puanlık faiz artışını fiyatlıyor.

BoE, enflasyonun 2023’ün ilk çeyreğinde yüzde 10’un üzerinde kalmasını ve yıl ortasından itibaren keskin bir şekilde düşmesini bekliyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.