Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Aralık Enflasyonu Açıklandı: Düşüş Sürüyor

Piyasaların bu hafta beklediği başlıca veri olan ABD enflasyonu açıklandı. Rakamlar düşüşün devam ettiğini gösteriyor. İşte detaylar...
ABD’de Aralık Enflasyonu Açıklandı: Düşüş Sürüyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel piyasalar tarafından en çok beklenen başlıca veri olan ABD enflasyonu açıklandı. Yapılan açıklamaya göre ABD’de Aralık ayında yıllık bazda enflasyon yüzde 6,5 olarak gerçekleşti. Beklenti de bu oranda gerçekleşeceği yönündeydi.

Aylık bazda ise yüzde 0,1’lik bir düşüş gerçekleşti. Bir önceki ay enflasyon yüzde 7,1 olarak açıklanmış ve beklentilerin altında gelmişti. Açıklanan enflasyon verisi Federal Rezerv’in Şubat ayında gerçekleştireceği faiz toplantısına ışık tutacak.

Çekirdek TÜFE beklentilerle paralel olarak yıllık bazda yüzde 5,7 olurken, aylık bazda da yine beklendiği gibi yüzde 0,3 seviyesinde oldu.

Enflasyonda Haziran ayından bu yana düşüş trendi kendisini gösteriyor. Düşüş FED’in geçen yıl boyunca gerçekleştirdiği agresif faiz artırımları sonrasında görülüyor.

Benzin endeksi, aylık tüm kalemlerdeki düşüşe açık ara en büyük katkıyı yaparken, gıda endeksi aylık bazda yüzde 0,3 arttı. Enerji endeksi ise ay boyunca yüzde 4,5 azalma kaydetti. Aralık ayında sona eren 12 aylık dönemde tüm kalemler endeksi yüzde 6,5 artarken, Ekim 2021’den bu yana en güçlü yükseliş görüldü.

GCM Yatırım Banner

FED’in İzleyeceği Yol Merak Konusu

Yetkililer, 41 yılın en yüksek zirvesinde olan enflasyona karşı savaşırken, piyasalar FED’in hamlelerini yakından izliyor. Tedarik zinciri darboğazları, Ukrayna’daki savaş ve trilyonlarca dolarlık mali ve parasal teşvik, ekonominin çoğu alanına yayılan fiyatların artmasına katkıda bulundu.

Politika yapıcılar, ekonomiyi yavaşlatmak ve enflasyonu dizginlemek için kullanılan faiz artırımları konusunda daha ne kadar ilerlemeleri gerektiğini tartışıyor. FED şimdiye kadar gösterge borçlanma faizini 4,25 puan artırarak 15 yılın en yüksek seviyesine çıkardı.

Yetkililer, politika sıkılaştırmasının etkisini görmek için geri adım atmadan önce oranın muhtemelen yüzde 5′i aşacağını belirttiler.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.