Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi’nde Enflasyon Düşüyor: Öncü Verilerde Tek Hane Görüldü

Euro Bölgesi için Aralık ayı enflasyon verisi açıklandı. Öncü veriler enflasyonun beklentilerin de altına gerilediğini gösterdi.
Euro Bölgesi’nde Enflasyon Düşüyor: Öncü Verilerde Tek Hane Görüldü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Euro Bölgesi Aralık ayı enflasyon verisine dair ön veriler paylaşıldı. Rapora göre enflasyon Aralık ayında üst üste ikinci kez düştü. Uzmanlar bunun Avrupa Merkez Bankası’nda bir tavır değişikliğine yol açmasını beklemiyor.

Avrupa istatistik kurumu Eurostat’tan alınan ön verilere göre, gıda ve enerji maliyetlerini içeren enflasyon Aralık ayında yıllık bazda yüzde 9,2 oldu. Aylık bazdaki düşüş ise yüzde 0,3 oranında gerçekleşti. Bu, Kasım 2021′den bu yana fiyatlardaki ilk hafif daralmayı temsil eden yüzde 10,1′lik enflasyon oranını takip ediyor.

Beklenti enflasyonun yüzde 9,7 seviyesinde geleceği yönündeydi. Çekirdek göstergelerde Aralık ayında sınırlı bir yükseliş görüldü ve yıllık bazda yüzde 5,2 olarak açıklandı. Beklenti yüzde 5,1 seviyesindeydi.

ECB Faizde Agresif Oldu

Euro Bölgesi ekonomisi, Rusya’nın Şubat 2022′de Ukrayna’yı işgalinin ardından, geçen yıl enerji ve gıda maliyetlerinin artmasıyla birlikte büyük bir baskı altına girdi.

Avrupa Merkez Bankası, artan fiyatlar ile mücadele etmek için 2022′de faiz oranlarını dört kez artırdı ve bu yıl da aynı şekilde devam edeceğini bildiriyor. Bankanın ana oranı şu anda yüzde 2 seviyesinde.

GCM Yatırım Banner

Enflasyonun düştüğüne dair başka işaretlere rağmen, analistler bunu kutlamak için çok erken olduğunu ve bölge merkez bankasından bir dönüş beklemediklerini söylüyorlar.

Analistler Düşen Enflasyona Rağmen Temkinli

Legal & General Investment Management’tan Hetal Mehta, faiz oranlarının yüzde 3’e ulaşacağını ve durgunluğun giderek daha belirgin hale geleceğini söyledi. bunun yıl boyunca süreceği uyarısında bulundu.

ING Almanya’nın küresel makro başkanı Carsten Brzeski, bu rakamların henüz bir rahatlama olmadığını, yalnızca avro bölgesi enflasyonunun hala esas olarak bir enerji fiyatı fenomeni olduğunu hatırlattığını söyledi.

ECB Başkanı Christine Lagarde önceki açıklamasında, faiz tarafında dönüş yapmadıklarını ve kararlılık gösterdiklerini söylemişti. Son açıklama ECB Yönetim Konseyi Üyesi Francois Villeroy de Galhau tarafından yapıldı.

Galhau faiz oranlarının zirveye çıkabileceğinin sinyalini vermiş ve yaz aylarında kadar artırım yapılabileceğini söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.