Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ECB Üyesi Villeroy: Faiz Oranları Zirveye Çıkmalı

Enflasyon riskine karşı faiz oranlarının artması gerektiğini vurgulayan Villeroy, yaz aylarına işaret etti. İşte Villeroy’un açıklamaları;
ECB Üyesi Villeroy: Faiz Oranları Zirveye Çıkmalı
Yorum

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Konseyi Üyesi ve Fransa Merkez Bankası Başkanı Francois Villeroy de Galhau, ECB’nin gelecekteki faiz adımlarını ele alarak artışların devam etmesi ve bankanın yaz mevsimine kadar faizleri zirve seviyeye yükseltmesi gerektiğini aktardı.

Villeroy, yaptığı değerlendirmesinde terminal faize yaz aylarına kadar ulaşmanın iyi olacağını, ancak bu seviyenin ne olduğunu söylemek için henüz erken olduğunu bildirdi.
ECB, enflasyondaki yüksek seyri durdurmak için Temmuz ayından bu yana art arda dört faiz artırımı yaptı.

Başkan, Aralık ayında küresel ekonomiyi ele aldığı ifadelerinde Euro Bölgesi’nde ekonomik belirsizliklerin azaldığını, Fransa’nın resesyona girmesini beklemediğini paylaşmıştı.

Enflasyon için yüzde 2 hedefine vurgu yapan Villeroy 2023’e girmeye günler kala “Ekonomilerimizde büyük bir felaket olmayacak.” ifadelerini kullanarak iyimser bir tavır sergilemişti.

15 Aralık’ta ECB faiz kararını açıklayarak 50 baz puanlık faiz artırımı gerçekleştirmişti. Böylece oranlar yüzde 2,5 olarak belirlenmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu