Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB Yetkilisinden İyimser İfade: Büyük Bir Felaket Olmayacak

Savaş, enerji krizi, durgunluk ve enflasyon gibi faktörlerin baskıladığı ekonomilere yönelik endişeler artarken ECB yetkilisinden iyimser bir açıklama geldi.
ECB Yetkilisinden İyimser İfade: Büyük Bir Felaket Olmayacak
HABER GİRİŞ

Küresel ekonomik faktörlere dayanarak Avrupa ülkelerinde yükselen yaşam maliyetleri, enerji fiyatları ile birlikte resesyon, enflasyon gibi istenmeyen riskler için endişeler artıyor. Özellikle Rusya-Ukrayna savaşının sebep olduğu ekonomik belirsizlikler, kaygı sınırlarını çok üst noktalara taşıyor. Buna rağmen Avrupa Merkez Bankası (ECB) yetkilisinden iyimser bir açıklama geldi.

ECB Yönetim Konseyi Üyesi Francois Villeroy de Galhau, Fransız bir radyoya verdiği demeçte ekonomik durumu değerlendirdi. Euro Bölgesi’nde ekonomik görünüme ilişkin belirsizliklerin düştüğünü söyleyen Villeroy, Fransa’nın resesyona girmesini beklemediğini dile getirdi.

Bu konuda net konuşulamayacağını, çünkü hala belirsizliklerin olduğunu paylaştı. Ufak bir yavaşlama olabileceğini, Avrupa ve Fransa’da sert iniş olmayacağını kesin olarak söyleyebileceğini vurguladı. Villeroy, “Ekonomilerimizde büyük bir felaket olmayacak.” dedi.

Enflasyonu yüzde 2 hedefine düşürme hedeflerine bağlı olduklarına değinerek 2024’te buna ulaşmak için ne gerekiyorsa yapacaklarını kaydetti. Umulmayan faktörlerin olması durumunda 2025’te hedefe ulaşılabileceğini, fakat 2024 yılının sonunda amaçlarına ulaşmayı planladıklarını bildirdi.

15 Aralık’ta piyasalar için oldukça önemli bir veri olan ECB faiz kararı açıklanmıştı. Banka, 50 baz puanlık artırıma giderek oranları yüzde 2,5 seviyesine çıkardı. Yetkililer, faiz oranlarını artırarak enflasyonu kontrol altına almaya çalışıyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın