Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB Faiz Kararını Açıkladı: Sıkılaşma Politikası Sürüyor

Avrupa Merkez Bankası yükselen enflasyon sonrası faiz kararını açıkladı. Kurum faiz artırımının devamını kararlaştırdı. Ayrıntılar haberde...
ECB Faiz Kararını Açıkladı: Sıkılaşma Politikası Sürüyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel piyasaların bu hafta içerisinde beklediği başlıca verilerden biri olan Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz kararı açıklandı. Banka 50 baz puanlık faiz artırımı gerçekleştirdi ve oranları yüzde 2,5 seviyesine çekti. Artış bir önceki 75 baz puanlık iki faiz artırım kararının ardından gerçekleşti.

Avrupa Merkez Bankası açıklamasında, enflasyon görünümündeki önemli yukarı yönlü revizyona dayanarak, faiz oranlarını daha da yükseltmeyi planladığını belirtti. Yönetim Konseyi, enflasyonun yüzde 2’lik orta vadeli hedefe zamanında geri dönmesini sağlamak ve yeterince kısıtlayıcı seviyelere ulaşmak için faiz oranlarının yine de istikrarlı bir hızda önemli ölçüde artması gerektiği belirtti.

Faiz Oranları ile Enflasyonun Düşmesi Bekleniyor

Faiz oranlarını kısıtlayıcı seviyelerde tutmanın, talebi azaltarak zaman içinde enflasyonu düşüreceği ve aynı zamanda enflasyon beklentilerinde kalıcı bir yukarı yönlü kayma riskine karşı koruma sağlayacağı kaydedildi. ECB gelecekteki politika faizi kararlarında verilere bağlı olmaya devam edeceğini ve toplantı bazında bir yaklaşım izleyeceğini bildirdi.

Faiz kararı Euro bölgesinde Kasım ayında yüzde 10,0 seviyesinde açıklanan enflasyon verisinin ardından geldi. Enflasyondaki düşüşün, ucuzlayan enerji fiyatlarından kaynaklandığı belirtildi. ECB açıklamasında ekonomi genelinde gıda fiyatları enflasyonu ve altta yatan fiyat baskılarının güçlendiğini belirterek, bunun bir süre daha devam edeceğini kaydetti.

Buna göre enflasyonun 2022’de 8,4, 2023’te yüzde 6,3 olarak gerçekleşeceği tahmin edildi. Daha sonra enflasyonun 2024’te ortalama yüzde 3,4 ve 2025’te yüzde 2,3 olacağı tahmin ediliyor. Enerji ve gıda hariç enflasyonun 2022’de ortalama yüzde 3,9 olacağı ve 2023’te yüzde 4,2’ye yükseleceği, 2024’te yüzde 2,8’e düşmesi bekleniyor.

GCM Yatırım Banner

Euro bölgesi ekonomisinin, enerji krizi, yüksek belirsizlik, zayıflayan küresel ekonomik aktivite ve sıkılaşan finansman koşulları nedeniyle bu çeyrekte ve sonraki çeyrekte daralabileceği belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.