Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi’nde Yıllık Enflasyon Ocak’ta Yüzde 8,5 Oldu

ECB ve FED’in kritik faiz kararları açıklanacağı haftada bir diğer önemli veri Euro Bölgesi enflasyon oranıydı. Açıklanan veriler iyimserliğe işaret etti.
Euro Bölgesi’nde Yıllık Enflasyon Ocak’ta Yüzde 8,5 Oldu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Haftanın kritik verilerinden biri olan Euro Bölgesi enflasyon verileri açıklandı. Euro Bölgesi’nde Aralık ayında yüzde 9,2 olan yıllık enflasyon Ocak’ta yüzde 8,5’e düştü. Yeni yılın ilk ayında tüketici fiyatları ise aylık bazda yüzde 0,4 azaldı. Avrupa’da resesyon ve ekonomik endişelere rağmen enflasyon oranı Kasımda yüzde 0,1, Aralık’ta yüzde 0,4 düşmüştü.

Gıda ve enerji grubunun dahil olmadığı çekirdek enflasyon yüzde 5,2’de sabit kalarak fiyat baskılarının yüksek kaldığına işaret etti.

Avrupa Birliği İstatistik Ofisi Eurostat tarafından kamuoyu ile paylaşılan bilgilere göre enflasyondaki düşüşün ana kaynağı enerji fiyatlarının gerilemesi olarak gösterildi.

2022’nin son ayında yıllık enflasyon yüzde 25,5 oranında olan enerjinin payı 2023’te yüzde 17,2’e indi.

Enerji kaleminden sonra en yüksek paya sahip olan gıda grubunun payı ise Aralık’ta yüzde 14,1’den yüzde 13,8’e geriledi.

GCM Yatırım Banner

ECB’den Kritik Veri Bekleniyor

Avrupa Merkez Bankası (ECB), 2 Şubat’ta 2023 yılına ait ilk faiz kararını açıklayacak. İlk faiz artırımını geçen yıl 50 baz puan ile Temmuz ayında yapmaya başlayan ECB, Eylül ve Ekim aylarında da 75 baz puanlık faiz artışı yapmıştı. Yılın son ayında faiz artışını azaltarak 50 baz puana çekmişti.

Yarın gerçekleşecek kritik toplantıda da 50 baz puanlık artış yapılacağı tahmin ediliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın