Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Bölgesi’nde Yıllık Enflasyon Ocak’ta Yüzde 8,5 Oldu

ECB ve FED’in kritik faiz kararları açıklanacağı haftada bir diğer önemli veri Euro Bölgesi enflasyon oranıydı. Açıklanan veriler iyimserliğe işaret etti.
Euro Bölgesi’nde Yıllık Enflasyon Ocak’ta Yüzde 8,5 Oldu
Son Güncelleme: 
Yorum

Haftanın kritik verilerinden biri olan Euro Bölgesi enflasyon verileri açıklandı. Euro Bölgesi’nde Aralık ayında yüzde 9,2 olan yıllık enflasyon Ocak’ta yüzde 8,5’e düştü. Yeni yılın ilk ayında tüketici fiyatları ise aylık bazda yüzde 0,4 azaldı. Avrupa’da resesyon ve ekonomik endişelere rağmen enflasyon oranı Kasımda yüzde 0,1, Aralık’ta yüzde 0,4 düşmüştü.

Gıda ve enerji grubunun dahil olmadığı çekirdek enflasyon yüzde 5,2’de sabit kalarak fiyat baskılarının yüksek kaldığına işaret etti.

Avrupa Birliği İstatistik Ofisi Eurostat tarafından kamuoyu ile paylaşılan bilgilere göre enflasyondaki düşüşün ana kaynağı enerji fiyatlarının gerilemesi olarak gösterildi.

2022’nin son ayında yıllık enflasyon yüzde 25,5 oranında olan enerjinin payı 2023’te yüzde 17,2’e indi.

Enerji kaleminden sonra en yüksek paya sahip olan gıda grubunun payı ise Aralık’ta yüzde 14,1’den yüzde 13,8’e geriledi.

ECB’den Kritik Veri Bekleniyor

Avrupa Merkez Bankası (ECB), 2 Şubat’ta 2023 yılına ait ilk faiz kararını açıklayacak. İlk faiz artırımını geçen yıl 50 baz puan ile Temmuz ayında yapmaya başlayan ECB, Eylül ve Ekim aylarında da 75 baz puanlık faiz artışı yapmıştı. Yılın son ayında faiz artışını azaltarak 50 baz puana çekmişti.

Yarın gerçekleşecek kritik toplantıda da 50 baz puanlık artış yapılacağı tahmin ediliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu