Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED Yetkilisi Mester: Faizin Ne Kadar Artacağını Enflasyon Belirleyecek

Cleveland Federal Rezerv Bankası Başkanı Loretta Mester, ABD'de enflasyonun yüksekliğine dikkat çekti ve daha fazla faiz artırım sinyali verdi.
FED Yetkilisi Mester: Faizin Ne Kadar Artacağını Enflasyon Belirleyecek
HABER GİRİŞ

ABD’de takip edilen başlıca veri olan enflasyonun açıklanmasının ardından, FED yetkilileri görüşlerini paylaşmayı sürdürüyor. Bu hafta açıklanan 2023’ün ilk enflasyon rakamları beklentinin üzerinde geldi.

ABD’de Ocak ayı enflasyonu yıllık bazda yüzde 6,4 olarak gerçekleşti ve yüzde 6,2 olan beklentiyi aştı. Cleveland Federal Rezerv Bankası Başkanı Loretta Mester, enflasyonun çok yüksek olduğunu söyledi ve meslektaşlarının son para politikası toplantısında istediklerinden daha fazla oran artırmaya açık olduğunu kaydetti.

Mester: Daha Yapacak İşimiz Var

Mester açıklamasında, “FED, politikayı çok uyumlu bir duruştan kısıtlayıcı bir duruşa getirmede kayda değer bir yol kat etti, ancak daha yapacak çok işimiz olduğuna inanıyorum” ifadelerini kullandı. Bu noktada, gelen verilerin, federal fon oranını yüzde 5’in üzerine çıkarmak ve bir süre orada tutmamız gerekeceği konusundaki görüşünün değişmediğini sözlerine ekledi.

Mester geçen yılın yaz aylarından bu yana enflasyonda yavaşlama olmasından memnuniyet duyduğunu belirtti. FED bu ayın başındaki toplantısında, 25 baz puanlık faiz artırımı gerçekleştirmiş ve oranları yüzde 4,75 seviyesine çekmişti. FED yüksek enflasyonu yüzde 2 hedefine geri çekmek için daha fazla faiz artırımının geleceğinin sinyalini verdi.

Bu yıl Federal Açık Piyasa Komitesinde oyu olmayan Mester, toplantıda daha büyük bir oran artışına açık olacağını kaydetti. Mester değerlendirmesinde, “Finansal piyasa katılımcılarının bizden ne yapmamızı beklediğini bir kenara bırakırsak, 50 baz puanlık bir artış için zorlayıcı bir ekonomik durum gördüm.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Bazı FED yetkilileri, son açıklamalarda, daha küçük faiz artırımlarına uygun olduklarını söylemişti. Ancak enflasyonun yılın başında beklenti üzerinde gelmesi, FED’in zaman içinde daha agresif olması gerekebileceği ihtimalini artırdı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.