Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Enflasyonu Açıklandı: Yılın İlk Rakamları Beklenti Üstü Geldi

Piyasaların merakla beklediği kritik enflasyon göstergesi açıklandı. Rakamlar, enflasyonla mücadeleyi sürdüreceğini belirten FED için ne anlama geliyor?
ABD Enflasyonu Açıklandı: Yılın İlk Rakamları Beklenti Üstü Geldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel piyasaların takibindeki enflasyon verisi açıklandı. Dünyanın en büyük ekonomisinden gelen rapor, Ocak’ta tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) yıllık bazda yüzde 6,4 olduğunu gösterdi. Beklenti yüzde 6,2’ye düşüş yönündeydi.

Aralık’ta yıllık enflasyon yüzde 6,5 olarak gerçekleşirken aylık bazda yüzde 0,1 seviyesinde kaydedilmişti. Yıllık gösterge, yıllık oranda üst üste altıncı gerileme olurken aynı zamanda Ekim 2021’den bu yana en düşük seviyesine inmişti. Yıllık bazda enflasyon, beklenti üzeri gelse de üst üste yedinci ayında geriledi.

Enerji fiyatlarında yıllık artış yüzde 8,7, gıda maliyetlerinse ise yüzde 10,1 oldu. Yayımlanan rapora göre 2023’ün ilk ayında enflasyon önceki aya göre yüzde 0,5 arttı.

ABD’de Çekirdek Enflasyon da Beklentiden Yüksek

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu, çekirdek enflasyonun yıllık bazda yüzde 5,6 ve aylık bazda yüzde 0,4 seviyesinde gerçekleştiğini bildirdi.

Böylelikle değişken gıda ve enerjiyi hariç tutan çekirdek enflasyon, yıllık bazda yüzde 5,5’lik piyasa tahminlerini aştı. Fakat ardışık 4. aylık gerilemesini kaydetti ve Aralık 2021 sonrası en zayıf seviyeye indi.

GCM Yatırım Banner

Aylık bazda çekirdek TÜFE ise geçen aydan değişmedi ve piyasa beklentileriyle uyumlu geldi.

Enflasyon geçen yıl Haziran ayında yüzde 9,1 ile zirve yapma işaretleri göstermiş olsa da ABD Merkez Bankası’nın (FED) yüzde 2’lik hedefinin üç katının üzerinde kaldı. Başta hizmetler ve konut olmak üzere genel fiyat seviyesinde geniş tabanlı bir artışın sürdüğünü ortaya serdi.

Bu durum enflasyonu düşürme konusunda kararlı olan FED’in sıkı para politikalarını sürdüreceğine ilişkin beklentileri artırdı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın