Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB/Lagarde: Son Büyüme Rakamları Cesaret Verici

ECB’nin faiz oranlarını rekor seviyeye çıkarmasının ardından Christine Lagarde bankanın gelecek toplantıdaki para politikası kararına ilişkin açıklamalarda bulundu.
ECB/Lagarde: Son Büyüme Rakamları Cesaret Verici
HABER GİRİŞ

Fransız Le Figaro gazetesine konuşan Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, ekonomi gündemini değerlendirdi. Enflasyonla mücadele kapsamında ilerleme kaydettiklerini belirten Lagarde, ECB’nin yüzde 2’lik enflasyon hedefine çok yaklaştığını ileri sürdü.

Bankanın Eylül toplantısındaki faiz kararına ilişkin değerlendirmede bulunan Lagarde, ECB’nin anahtar oranlarda başka bir artış veya bir duraklama yapabileceğini söyleyerek net bir bilgi vermekten kaçındı.

Belirsizlik ortamında olunduğuna işaret ederek, toplantılar ileriki süreçte durumun ve eylemin yeniden değerlendirileceğini belirtti.

ECB Enflasyonu Yüzde 2 Hedefine Düşürmeye Kararlı

Enflasyonu yüzde 2’lik hedefine zamanında getirmeye kararlı olduklarının altını çizen Lagarde, bunun için seviye ve süre açısından yeterince kısıtlayıcı bir politikaya ihtiyaç olduğunu bildirdi.

Lagarde röportajında şu anki noktada Fransa, Almanya ve İspanya için ikinci çeyrek gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) rakamlarının oldukça cesaret verici olduğunu kaydetti. Açıklanan rakamların, 2023 yılı için Euro Bölgesi’ndeki yüzde 0,9’luk GSYİH büyümesi beklentini desteklediğini ekledi.

GCM Yatırım Banner

ECB, 27 Temmuz’daki Para Politikası Kurulu toplantısının ardından politika faiz oranını 25 baz puan artırarak yüzde 4,25’e çıkarmıştı. Piyasa beklentileriyle paralel gelen kararla Avrupa’da son 22 yılın en yüksek faiz oranı kaydedilmişti.

Euro Bölgesi’nin Haziran ayı enflasyonu yıllık bazda yüzde 5,5’lik artış olarak gerçekleşmişti. Euro Bölgesi’ndeki enflasyon Mayıs ayındaysa yüzde 6,4’lük yıllık artış olarak bildirilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.