Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa Merkez Bankası’ndan da 25 Baz Puanlık Faiz Artışı

Avrupa Merkez Bankası, Temmuz ayı toplantısında piyasa beklentilerine paralel karar alarak, sıkılaşma döngüsünü sürdürdü.
Avrupa Merkez Bankası’ndan da 25 Baz Puanlık Faiz Artışı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD’nin ardından Avrupa Merkez Bankası (ECB) da faiz kararını açıkladı. Banka, 27 Temmuz tarihli Para Politikası Kurulu toplantısında alınan karar kapsamında, politika faiz oranını 25 baz puan artırarak yüzde 4,25’e yükseltti. Haziran toplantısında da 25 baz puanlık artış yapılmış ve yüzde 4 seviyesine çıkarılmıştı.

ABD’li yatırım bankası JPMorgan, sıkılaşma adımının devam etmesini ve 25 baz puanlık daha artış olmasını bekliyordu. Piyasanın genel beklentisi de bu yöndeydi. Bugün açıklanan karar beklentileri karşılarken, Avrupa’da son 22 yılın en yüksek faiz oranı kaydedildi.

Açıklamada enflasyonun düşmeye devam ettiği fakat yine de çok uzun süre yüksek kalmasının beklendiği söylendi. Kurulun yüzde 2 enflasyon hedefine ulaşıncaya kadar kararlı adımları sürdüreceği ifade edildi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: ECB

Bugün alınan kararın Yönetim Konseyi’nin enflasyon görünümüne ilişkin değerlendirmesini, enflasyonun altında yatan dinamikleri ve para politikası aktarımının gücünü yansıttığı belirtildi.

Haziran toplantısından bu yana yaşanan gelişmelerin enflasyonun yılın geri kalanında düşeceğini gösterdiğini ancak daha uzun süre hedefin üzerinde kalacağı beklentisini desteklediği kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Gelecekteki kararların da yüzde 2 enflasyon hedefi doğrultusunda alınmaya devam edileceği, uygun kısıtlayıcı seviyeleri ve süreyi belirlemek için gelen ekonomik verilerin izleneceği söylendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.