Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Bölgesi’nde Çekirdek Enflasyon Haziran’da Beklentiyi Aştı

Eurostat tarafından Euro Bölgesi’ne dair Haziran ayı enflasyon verileri açıklandı. Rapor yıllık bazda düşüşün sürdüğünü gösteriyor.
Euro Bölgesi’nde Çekirdek Enflasyon Haziran’da Beklentiyi Aştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Euro Bölgesi için Haziran ayı enflasyon verileri açıklandı. Eurostat tarafından açıklanan verilere göre Euro Bölgesi’nde Haziran ayı enflasyonu yıllık bazda yüzde 5,5 olarak gerçekleşti. Bu Temmuz başında açıklanan ön sonuçlar ile örtüşüyor.

Enflasyondaki düşüş Mayıs ayındaki yüzde 6,4 olarak açıklanan yıllık fiyat artışını takip ediyor. Açıklanan veriler, Avrupa Merkez Bankası’nın gelecekteki faiz politikasında belirleyici önem taşıyor. Gıda ve enerji gibi değişken unsurların olmadığı çekirdek tüketici fiyatlarının bir yıl öncesine göre yüzde 5,5 arttı ve yüzde 5,3’lük ön okumayı aştı.

Manşet enflasyon Ekim’deki yüzde 10,6’lık zirveden bu yana neredeyse yarı yarıya düşerken, yetkililer yüzde 2 olan hedefe vurgu yapıyor. Çekirdek enflasyondaki yükseklik, oran artışlarının düşüşe kadar devam etmesini isteyen ECB şahinlerine koz verirken, bazıları son zamanlarda daha yumuşak bir ton belirledi.

Euro Bölgesi enflasyon oranları
Kaynak: Eurostat

Enflasyonda en büyük artı yüzde 19,9 ile Macaristan’da gerçekleşirken, en düşük oran artışı yüzde 1,0 ile Lüksemburg’da görüldü.

Hollanda Merkez Bankası Başkanı Klaas Knot, son açıklamasında Temmuz’dan faiz artırımlarının ihtimaller arasında olduğunu söylemişti. ECB bu ayki faiz toplantısını 25-26 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirecek.

Haziran ayındaki son toplantıda 25 baz puanlık faiz artırım kararı alınmış ve oran yüzde 4 ile 22 yılın en yüksek seviyesine çıkarılmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu