Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB/Knot: Temmuz’dan Sonra Faiz Artışı İhtimaller Arasında

ECB’den Klaas Knot, bankanın politik duruşu ve faiz artırımı hakkında değerlendirmelerini paylaştı. İşte detaylar;
ECB/Knot: Temmuz’dan Sonra Faiz Artışı İhtimaller Arasında
HABER GİRİŞ

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu üyesi Klaas Knot, bankanın faiz politikalarına yönelik değerlendirmelerini paylaştı. Knot, Temmuz’da faiz artırımının bir ihtiyaç olduğunu, sıkılaşma politikasının yaz sonrasında da devam edebileceğini söyledi. Temmuz’u takip eden aylarda faiz  artışının kesin olmadığını belirtti.

Gelecek süreçlerde ülkelerden gelen verileri değerlendireceklerini ve temel senaryolara yönelik risk unsurlarını izleyeceklerini aktardı. Eylül’e kadar birçok verinin takip edileceğini, önemli göstergeler değişiklik göstereceği için Temmuz’dan sonra nasıl bir adım atılacağının net olmadığını ifade etti.

ECB’nin Temmuz’da bir kez daha faiz artışı yapması ağır basan bir ihtimal olarak görülüyor. Dünya devlerinin ve Avrupa ülkelerinin inatçı enflasyon nedeniyle agresif sıkılaşma döngüsünün bir müddet daha devam edeceği düşünülüyor. Bazı uzmanlar Avrupa’da resesyon tehlikesine dikkat çekerek endişelerini bildiriyor.

Gün içinde açıklama yapan İtalya Merkez Bankası Başkanı Ignazio Visco, faiz artırımı konusunda temkinli olunması gerektiğini, enflasyonun tahminlerden daha fazla yavaşlayabileceğini dile getirdi.

ECB Yönetim Konseyi üyesi ve Bundesbank Başkanı Joachim Nagel, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada enflasyona dikkat çekerek faiz artış döngüsünün sona ermediğini belirtmişti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.