Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB/Nagel Daha Fazla Faiz Artırımı İşareti Verdi

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi üyesi Joachim Nagel, enflasyon risklerine dikkat çekip faiz artış döngüsünün sona ermediğini belirtti. Detaylar...
ECB/Nagel Daha Fazla Faiz Artırımı İşareti Verdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Konseyi üyesi ve Bundesbank Başkanı Joachim Nagel, bugünkü açıklamasında enflasyonda yukarı yönlü risklere dikkat çekerken, faiz artış döngüsünün henüz sona ermediğini belirtti.

Aynı zamanda Almanya Bundesbank Başkanı olan Nagel, Frankfurt’taki bir finansal etkinlikte konuşurken, ECB’nin faiz oranlarını yükseltme konusunda daha gidecek yolu olduğunu vurguladı.

Nagel’den Sıkılaştırma Çağrısı

Nagel, daha fazla kredi sıkılaştırmasına yönelik baskı artsa bile ECB’nin önümüzdeki yıllarda bilançosunu küçültmesi gerektiğini de söyledi.

Daha fazla sıkılaştırma çağrısı yapan çok sayıda politika yapıcı arasında yer alan isim, konuya dair açıklamasında, “Gördüğüm kadarıyla daha gidecek çok yolumuz var. Daha fazla faiz artırımına ihtiyaç duyulduğuna dair şüpheler büyüyecek” ifadelerini kullandı.

Nagel, öte yandan işgücü piyasasının güçlü duruş sergilemeye devam ettiğini, ekonomik büyümenin olumlu olduğunu ve para politikası sinyallerinin açıkça daha fazla sıkılaşma yönüne işaret ettiğini savundu.

GCM Yatırım Banner

Euro bölgesindeki enflasyon rekor seviyelerden düşüş gösterse de ECB’nin yüzde 2’lik hedefinin çok üzerinde kalmaya devam ediyor. Bu durum, ECB’nin 27 Temmuz’da art arda dokuzuncu kez ve muhtemelen Eylül’de de bir kez daha faiz artırma yolundan çıkmayacağına kesin gözüyle bakılmasına neden oluyor.

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), birkaç gün önce Euro Bölgesi’nin Haziran ayına ilişkin enflasyon öncü verilerini yayımladı. Verilere göre bölgedeki 20 ülkede yıllık enflasyon Mayıs ayındaki yüzde 6,1’den bu ay yüzde 5,5’e düşerek son sekiz aydaki yedinci düşüşünü kaydetti.

“Bilanço Küçülmeli”

Nagel, büyük tahvil alımları ve bankalara krediler yoluyla yıllarca süren genişlemenin ardından “önümüzdeki yıllarda Eurosystem bilançosunun önemli ölçüde küçültülmesini” savunduğunu da sözlerine ekledi.

Ekonomi için sert bir inişin önlenebileceğinden emin olduğunu da söyleyen isim, gelecekteki para politikası zorluklarının, yeniden daha fazla manevra alanı ihtiyacını ortaya çıkarabileceğine de dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.