Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi’nde Yıllık Enflasyon Haziran’da Yüzde 5,5 Oldu

Avrupa İstatistik Ofisi'nin bildirdiğine göre Euro Bölgesi'nde tüketici fiyat endeksi, Haziran ayında yıllık bazda yüzde 5,5'lik artış gösterdi. Detaylar haberde;
Euro Bölgesi’nde Yıllık Enflasyon Haziran’da Yüzde 5,5 Oldu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Euro Bölgesi’nin Haziran ayına ilişkin enflasyon öncü verilerini yayımladı. Yayımlanan rapora göre Mayıs ayında yüzde 6,1 seviyesinde olan yıllık enflasyon, Haziran ayı itibarıyla yüzde 5,5 olarak belirlendi.

Piyasa beklentileri, Haziran’da Euro Bölgesi’nde yıllık enflasyonun yüzde 5,6, aylık enflasyonun ise sıfır olması yönündeydi.

Euro Bölgesi’nde tüketici fiyat endeksi (TÜFE), Haziran’da bir önceki aya göre yüzde 0,3 oranında artış göstermiş oldu.

Avrupa’da Enflasyon Haziran’da Geriledi

Avrupa’daki çoğu ekonomide enflasyon geçen ay azaldı, ancak hizmet ve gıda gibi sektörlerde devam eden fiyat artışlarına ilişkin endişeler, yavaşlayan büyümeye ve daha yüksek işsizlik riskine rağmen Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz oranlarını bir kez daha artırmasına neden olabilir.

Değişken gıda ve enerji kategorilerini eleyen ve temel fiyat baskılarının daha güvenilir bir ölçüsü olan çekirdek enflasyon olarak bilinen artış, Merkez Bankası yetkililerini özellikle ilgilendiriyor. Bu oran, Mayıs ayındaki yüzde 5,3’ten Haziran ayı boyunca yüzde 5,4’e yükseldi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmini, bu kalem için ortalama yüzde 5,5 olmuştu.

GCM Yatırım Banner
Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Eurostat

Açıklamada, en yüksek yıllık enflasyonun yüzde 11,7 ile gıda, alkol ve tütün ürünlerinde gerçekleştiği; bunu yüzde 5,5 ile enerji dışı sanayi ürünleri ve yüzde 5,4 ile hizmetlerin izlediği ifade edildi.

En Yüksek Artış Slovakya’da Gerçekleşti

Verilere göre enflasyon, Haziran ayı itibarıyla Slovakya‘da yüzde 11,3 oranında gerçekleşti ve bu süreçte bölgedeki en yüksek oran olarak kayıtlara geçti.

Diğer ülkelere bakıldığında ise oranlar Estonya’da yüzde 9, Hırvatistan’da yüzde 8,3, Litvanya’da yüzde 8,2, Letonya’da yüzde 8,1 ve Avusturya’da yüzde 7,8 şeklinde çıktı.

Almanya ve Fransa’nın Verileri Nasıl?

Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya‘nın yıllık enflasyon oranı Mayıs ayındaki yüzde 6,3’ten yüzde 6,8’e yükseldi. Ancak analistler, artışın neredeyse tamamen hükümetin geçen yılın Haziran ayında yürürlüğe koyduğu sübvansiyonlu demiryolu ücretlerindeki indirimden kaynaklandığını belirtmekte. Almanya’da enflasyon oranlarının Eylül ayında düşüşünü sürdürmesi bekleniyor.

Fransa‘nın yıllık enflasyon oranı Mayıs’ta yüzde 6’dan Haziran’da yüzde 5,3’e geriledi. İtalya‘nın oranı bir önceki ayki yüzde 8’den yüzde 6,7’ye düşerek 14 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Avrupa’da enflasyonun düşmeye devam edeceği yönündeki beklentilere rağmen oran, Merkez Bankası’nın yüzde 2 olan hedefinin oldukça üzerinde seyrediyor. Bu amaca ulaşma çabaları, politika yapıcıların faiz oranlarını yükseltmesine ve mevduat oranını Haziran ayında 22 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 3,5’e yükseltmesine yol açtı.

Geçen yıl oranları artırmaya başlamadan önce, ECB’nin temel politika faizi eksi yüzde 0,5’ti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.