Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB/Kazimir: Faiz Oranları Tahmin Edilenin Üzerine Çıkabilir

ECB politika yapıcı Peter Kazimir, merkez bankasının faizde daha şahin hareket edebileceğinin sinyalini verdi.
ECB/Kazimir: Faiz Oranları Tahmin Edilenin Üzerine Çıkabilir
HABER GİRİŞ

Avrupa Merkez Bankası (ECB) politika yapıcısı Peter Kazimir, faiz politikasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Kazimir, Avrupa Merkez Bankası’nın faşz oranlarını tahmin edilenden daha uzun süre artırması gerekebileceğini ve politika yapıcıların geçmişteki faiz artışlarının etkili olup olmadığına Eylül’den önce karar veremeyeceğini söyledi.

ECB, tüketici fiyatlarındaki tarihi bir artışla mücadele etmek için son yedi toplantısının her birinde faiz oranlarını yükseltti ve politika yapıcılar, enflasyon baskıları artmaya devam ederken daha fazla zam yapılacağı sinyalini verdi.

Banka, geçmiş önlemlerin ekonomide hala işe yaradığını ve genel enflasyonun tepe noktasını geçtiğini savunarak, geçen hafta hızını yavaşlatarak 25 baz puanlık faiz artırımı gerçekleştirdi. Bu, geçen Temmuz’da başlayan sıkılaştırmadan bu yana en küçük artışı temsil ediyor.

Slovakya Merkez Bankası Başkanı da olan Kazimir, “Bugünün verilerine dayanarak, faiz oranlarını tahmin edilenden daha uzun süre artırmaya devam etmek zorunda kalacağız. Yani, hızı 25 baz puana düşürmek, kademeli olarak daha uzun süre yükselmemizi sağlayacak bir adım.” açıklamasında bulundu.

Piyasalar şu anda ECB’nin yüzde 3,25’lik mevduat faiz oranına ek olarak 40 baz puanlık bir artış daha olmasını fiyatlıyor. Bu da yatırımcıların tamamen başka bir hareket beklediğini, ancak sonraki adımlar konusunda bölünmüş olduğunu ve hatta 2024’ün başlarında faiz indirimi beklediklerini gösteriyor.

GCM Yatırım Banner

ECB, enflasyonun bu yılın son çeyreğine kadar yüzde 3’ün altına düşmesini, ve yüzde 2’lik hedefine ulaşmanın iki yıl süreceğini tahmin ediyor. Kazimir, çekirdek enflasyonun ücret baskılarındaki artışı ve yüksek kar marjlarının ihtiyatlı olmayı gerektirdiğini söyledi. Bu verilerin, ECB’nin yoluna devam etmesi gerektiğini teyit ettiğini belirtti.

Geçtiğimiz günlerde ECB tarafından yapılan ankette, Euro Bölgesi enflasyonu için karamsar tahminler yer almıştı. Ankette, enflasyonun tahmin edilenden daha uzun süre yüzde 2 hedefinin üzerinde kalabileceği vurgusu öne çıkmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.