Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB Anketinde Euro Bölgesi Enflasyonu için Karamsar Görüş Hakim

Avrupa Merkez Bankası tarafından yapılan ankette Euro Bölgesi enflasyonunun uzun süre hedefin üzerinde kalacağı görüşü ağır basıyor.
ECB Anketinde Euro Bölgesi Enflasyonu için Karamsar Görüş Hakim
HABER GİRİŞ

Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından yapılan Profesyonel Tahminciler Anketi, Euro Bölgesi enflasyonunun önümüzdeki yıllarda önceden tahmin edilenden daha düşük olabileceğini, ancak yüzde 2 olan hedefin üzerinde kalabileceğini gösteriyor.

ECB, son yedi toplantısının her birinde faiz oranlarını yükseltti ve politika yapıcıların artan temel fiyat baskılarının enflasyonu önümüzdeki yıllarda yapışkan tutabileceğinden giderek daha fazla endişe duymasıyla, kontrolden çıkmış fiyat artışıyla mücadele etmek için daha fazla sıkılaştırma sözü verdi.

Anket, 2023 enflasyonunun üç ay önceki yüzde 5,9’dan yüzde 5,6’ya düştüğünü görürken, 2024 tahmini yüzde 2,7’den yüzde 2,6’ya düşürüldü. ECB’nin kendi tahminlerinde son yıl olan 2025 rakamı ise yüzde 2,1’den yüzde 2,2’ye yükseltildi ve 2027’yi işaret eden uzun vadeli rakam yüzde 2,1’de tutuldu.

Bununla birlikte, temel enflasyon beklentileri yalnızca 2023 için yükseltildi ve uzun vadede yüzde 2’lik okuma da dahil olmak üzere tüm gelecek tahminleri değişmedi.

Bu hafta oranları 25 baz puan faiz artırımı ile yüzde 3,25’e yükselten ECB’nin başkanı Christine Lagarde, uzun vadeli enflasyon beklentilerinin çoğu ölçüsü yüzde 2 civarında kalsa bile, bazı göstergelerin keskin bir şekilde yükseldiğini ve izlenmeye devam edilmesini gerektirdiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Lagarde faizlerin daha da artabileceğinin sinyalini verdi. Anketin 2023 büyüme projeksiyonu yüzde 0,6’ya yükseltildi, ancak bu, ECB’nin kendi yüzde 1’lik beklentisinin çok altında kaldı. 2024 projeksiyonu yüzde 1,4’ten yüzde 1,2’ye düşürülerek önümüzdeki yıllarda ılımlı bir büyüme olduğunu gösteriyor.

Anket ayrıca işsizlikte bir önceki ankete göre daha hızlı bir düşüş görüyor ve oran, daha önce görülen yüzde 7’den bu yıl yüzde 6,8’e düşürüldü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.